Yumurta Bayramında Katılımcılar Yumurta Tokuşturdu!

Bu yıl 6.sı düzenlenen ve iki hafta sürecek olan Bayram Şenlikleri,  Ğiyd Sabağtaş (Yumurta Bayramı) ile bugün Arsuz Belediyesi ev sahipliğinde başladı. Protokolün dahi yumurta tokuşturduğu törende  konuşan Arsuz Belediye Başkanı Güven, gelenek ve göreneklerin önemine vurgu yaparak, çağa uydurarak devam ettirilmesi gerektiğini belirtti.

Arsuz Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı programa, Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, CHP Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin Ve İsmet Tokdemir, CHP İl Başkanı Ramiz Parlar, Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Gün, sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri, siyasi parti ilçe başkanları ve yöneticileri, muhtarlar, meclis üyeleri,  iş insanları ve halk yoğun ilgi gösterdi.

Bahar Şenliğinin açılış konuşmasını yapan Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, “Geleneksel bayramlarımız bizim için çok önemlidir. Çünkü tarihten izler taşırlar. Bu geleneklerin bir kısmı çağa uygun olmadığı için terkedilmiş ama bir kısmı özümüzü oluşturduğu için günümüze kadar gelmiştir. Bu gelenek ve göreneklerin yok oluşu demek, bir tarihin yok oluşu demektir.  Bu nedenle bu gelenekleri çağa uydurarak devam ettirmek zorundayız. Rumi takvime göre 17 Mart Miladi takvime göre de 30 Mart tarihlerinde yıllardır Ğiyd Sabağtaş bayramı burada kutlanır.  Bundan sonrada geleneklerimize uygun olarak yine yeri olan Akçalı mahallemizde kutlanacak. Bayramlar kardeşliğin, dostluğun, sevginin timsali olur ve bunlar insanları birbirine yakınlaştırırlar. Dolayısıyla barışı getirir. Barışı isteyen insanlar olarak gelenek ve göreneklerimizi devam ettireceğiz. Bugün tüm kesimlerin özelliğini taşıyan bir gündür. Müsabakalar, yumurta boyama yarışları, yumurta tokuşturma ve güreş gibi ve birçok kültürü temsil eden bir gündür. 14 gün boyunca çeşitli etkinlikler yapılacak. Bu etkinliklere tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “Bahar şenlikleri, 30 Mart yumurta bayramı Alevi kardeşlerimizin bayramını tebrik ediyorum. Bayram baharın gelişini yani tohumların yeniden açmasını müjdeliyor. Bayramınızı tebrik ediyorum. Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Bugün birlik ve beraberlik günüdür” derken, tüm İslam Aleminin Cumartesi günü idrak edilecek olan Ramazan bayramınızı tebrik ederek, tutacakları ve yapacakları ibadetlerin kabul olmasını diledi.

CHP Milletvekili İsmet Dokdemir ise “Bugün doğanın yeniden diriliş günüdür. Bugünün 13 büyük medeniyete ev sahipliği yapmış Hatay’ın ve ülkemiz adına birlik ve beraberlik getirmesini temenni ediyorum” dedi. Yumurta Bayramına başka bir anlam kattan Hatay Milletvekili Suzan Şahin de, “Bugün canlanmanın, baharın günüdür. Bu bayram barışı ve kardeşliği temsil ediyor evet ama özgürlüğü de temsil ediyor. Çünkü toprağın altında kalanların can bulduğu, dışarı çıkıp özgürleştiği bir gündür. Bu bayramda kardeşliğin, barışın, huzurun ve sevginin tüm ülkeye yayılmasını diliyorum” diye konuştu. CHP İl Başkanı Ramiz Parlar, bu bayramın içimizdeki insan sevgisini ortaya koyan günlerden biri olduğunu ve bu güzel günde burada olmaktan gurur duyduğunu kaydetti.

Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, “Bugünün adına ne derseniz burada bulunanların bayramını kutluyorum. Ğıyd Mübarek olsun! Arsuz’un tarihi çok eskiye dayalıdır. Her zaman için hoşgörünün şehir olmuştur. Bundan sonrada böyle anılacaktır. Önümüzdeki günlerde bir çok bayramları kutlayacağız. Arsuz halkı bir ve beraber oldukça bir güçtür! Ve buradan diyoruz ki Arsuz, İskenderun’da ayrı bir parça değildir. İskenderun ile bir bütünüz. Bir şehri ve milletini olgunlaştıran en önemli şey geleneklerine sahip çıkmasıdır. Arsuz halkı bunu yapıyor” diyerek, herkesin bayramını bir kez daha kutladı.

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden de söz alarak, “O kadar güzel bir şey başarıyorsunuz ki; tüm cemaatleri bir araya getiriyorsunuz! Bundan dolayı sizleri tebrik etmek istiyorum. Değerlere sahip çıkmak önemlidir. Eğer kendi değerlerinize sahip çıkarsanız, çok başarılı olursunuz. Zaten bu başarı ortada! Bayramınız mübarek olsun” diye konuşmasını tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından barış timsali güvercinler uçuruldu, yöresel ürünler kadın eli semt pazarında kadınların hazırlamış olduğu kahvaltı sunumu gerçekleştirildi. Akabinde de protokol üyeleri önce kendi aralarında daha sonra da katılımcılarla yumurta tokuşturdular. Aba Güreşi gösterisi yapıldı ve çeşitli yarışmalar düzenlendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.