Yazar Çelik’ten, Çanakkale Zaferi Konulu Boya Kitabı

Kitaplarının yanı sıra boyama kitaplarıyla tanınan, Hatay’ın yazarlarından Kaan Metin Çelik, 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıldönümünde yine güzel bir etkinliğe imza attı. Çanakkale Zaferi konulu boya kitaplarını öğrenciler ile buluşturan Yazar Çelik, geçmişten aldığımız milli ve folklorik değerlerin gelecek nesillere aktarılması, neslimizin dününü ve bugününü daha iyi anlamasını sağlayacağını belirtti.

Çanakkale Zaferinin Şehitleri anısına ve Çanakkale Zaferinin daha iyi anlaşılması adına oluşturulan boyama kitaplarını öğrencilerle buluşturan Çelik; “Kelimelerin kifayetsiz kaldığı Çanakkale Savaşları Türk Milleti’nin dünyanın en güçlü devletlerine karşı, Kurmay Yarbay Mustafa Kemal’in önderliğinde insanüstü direnmesi ile kazanılan bir savunma destanıdır.

Sekiz buçuk ay süren bu savaşta Boğaz’ın iki yakası âdeta cehenneme dönüşmüş, yarım milyona yakın can kaybı olmuştur. Birinci Dünya Savaşında İtilaf Devletleri ile Osmanlı Ordusu arasında cereyan eden dünyanın en büyük savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı’nda, yüz binlerce kayıp anısına yapılan anıtlar ve düzenlenen şehitlikler savaşın acılarını hatırlatmasının yanı sıra tarihin muhteşem zaferlerinden birini gözler önüne sermektedir.

Geçmişten aldığımız milli ve ‘folklorik’ değerlerin gelecek nesillere aktarılması, neslimizin dününü ve bugününü daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Bu anlamda, Çanakkale Savaşlarının merkezi olan, insanoğlunun tüylerini ürperten, tarifsiz bir duygu yoğunluğunun içine sürükleyen ve bu vatanın evladı her kişinin o havayı soluyarak öğrenmesi gereken bir destanın yazıldığı Gelibolu Yarımadası tarihi milli parkında kalan anıt ve şehitliklerin olduğu ve bulunduğu bu boyama kitabı, Çanakkale’yi ve manasını daha iyi tanımamızı sağlayacaktır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.