Vekil Şahin, Göçmen Denizanalarını Meclis Gündemine Taşıdı…

CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, Samandağ’dan Arsuz-Dörtyol’a kadar uzanan sahil şeridini kapsayan zehirli denizanası istilası ile ilgili 3 maddelik soru önergesini meclise sundu. Vekil Şahin, konu ile ilgili hükümet yetkililerini göreve davet etti.

Hatay’ın Samandağ ilçesi başta olmak üzere İskenderun, Dörtyol, Arsuz ilçeleri sahillerine vuran zehirli göçmen denizanaları bölgede endişe uyandırırken, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vekil Şahin, 2021 yılında İsrail ve Lübnan’da görülen zehirli tür denizanalarının bu yıl Hatay’da kıyıya vurduğunu ve yaklaşık 14 kilometre uzunluğundaki sahil şeridine vuran denizanalarının farklı noktalarda yoğun olarak görüldüğünü söyledi.

İstilacı denizanaları ile ilgili olarak İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan yaptığı açıklamalara dikkat çeken Suzan Şahin, uzmanlar; denizanalarının Süveyş Kanalı yoluyla Akdeniz’e geçtiğine belirttiğini, ayrıca kıyıya vuran denizanalarının denizlerdeki ekosistemi tehdit ederek balık stoklarını azalttığını, halk ve balıkçı sağlığını tehdit ettiğini, patlayan bir tür olduğu için çok dikkatli olunması gerektiğini ve insan vücuduna temas ettiği takdirde yıllarca kalabilecek izler bıraktığını hatta insanlarda kalp krizi geçirme riskini olduğunu belirtmektedir.

Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanının cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına önerge veren CHP’li Şahin, ‘‘İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Üniversitesi hocaları normalde Mart ayında ortaya çıkan denizanalarının erken görülmesiyle ilgili incelemeler başlattı. Giriş ve çıkış olması nedeniyle İskenderun Körfezi’nde denizanalarının akıntıya kapılmaları durumunda bu kıyılarda da görülebileceğine dikkat çektiler ve istilacı egzotik bir denizanası türü olan rhopilema nomadica (göçmen denizanası) türünün yoğun bir popülasyonunun görüldüğünü belirttiler. Çok erken bir dönemde kıyılarda görülmeye başlandığı, zehirli bir tür olarak bilindiği belirtiliyor’’ dedi.

Yakıcı kapsüllerinin olması nedeniyle bu tür deniz anaları ile temas edildiğinde yangı, kaşıntı, deride kızarıklık ve su toplama gibi klinik etkiler görülebileceğinin altını çizen Suzan Şahin, ‘‘Yüzücülerin, dalgıçların ve amatör ve profesyonel balıkçıların dikkatli olmaları ve denizanasıyla temastan kaçınmaları gerekir. Ayrıca alerjik bünyelerde daha ciddi klinik vakalar görülebilir. Özellikle küçük çocukların kıyılara vurmuş denizanalarına elle temas etmemeleri, temas etmişlerse, ellerini vücutlarına ve gözlerine sürmemeleri gerekir. Denizanalarında bulunan yakıcı kapsül hücreleri, deriyle teması sonucunda patlar ve yanma ve kaşıntı başlatır. Kaşıntı daha sonra yerini acıya ve kızarıklığa bırakır. Tatlı su kapsüllerin daha hızlı patlayıp deriye nüfus etmesine neden olur, bu nedenle sadece tuzlu su, amonyak veya sirke ile temas eden bölgenin yıkanması tavsiye edilir. Ciddi yaralanmalarda doktora başvurmak gerekir. Tüm halkımızı dikkatli olmaya, yetkilileri de bir an önce göreve davet ediyorum’’ dedi.

Hatay sahillerinde balıkçılık, turizm ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturduğunu, denizanalarının olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla izleme programlarının oluşturulmasının çok önemli olduğunu söyleyen CHP’li Şahin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının bir an önce harekete geçerek halk ve doğa sağlığını tehdit eden denizanalarının temizliği ile ilgili çalışma başlatması gerektiğini belirtti ve konuyu meclis gündemine taşıyarak önerge verdi.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin önergesinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanından şu sorulara cevap istedi;

1. Halk ve balıkçı sağlığını tehdit eden denizanalarına ilişkin hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz?

2. Göçmen türü olan zehirli denizanaları Hatay’ın hangi sahillerinde tespit edilmiştir? Bu türe ilişkin yürütülen çalışma var mıdır? Varsa hangi düzeydedir?

3. Zehirli denizanalarına ilişkin acil eylem planı oluşturması düşünülmekte midir?

Leave a Reply

Your email address will not be published.