Vali Doğan; “Hatay, Aynı Güçlü İradeyi Muhafaza Etmektedir!”

Hatay Valisi Rahmi Doğan, 23 Temmuz Hatay’ın Anavatana katılışının 83. yıl dönümü münasebetiyle 23 Temmuz Şeref Defterini imzaladı. Vali Doğan, Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı, bağımsız bir devlet olmaya tercih ettiğinin belirtti.

23 Temmuz Şeref Defterine Vali Doğan şunları yazdı; “Aziz Şehitlerimiz; tarihi ve kültürel yapısıyla ülkemizin eşsiz bir parçası olan Hatay’ın, Anavatan’a katılışının 83. yıldönümünde büyük bir gurur ile sizlerin manevi huzurlarınızdayız.

Şehit kanlarıyla sulanmış bu aziz vatanı zapt etmeye çalışan düşman ordularına karşı Dörtyol ilçemizde Milli Mücadelenin ilk kurşununu atan Mehmet Çavuş ve Hatay halkı, kadim şehir Hatay’ımız için ‘Kırk Asırlık Türk Yurdu Ecnebi Elinde Esir Kalamaz!’ diyen Ata’sının bu mücadelede yalnız olmadığını tüm dünyaya ilan etmiştir.

Büyük bir sadakatle vatanına bağlı olan Hatay halkı, yüreklerindeki Kuvây-i Milliye ruhuyla ve Tayfur Sökmen’in önderliğinde her inanç ve kültürden müteşekkil 40 vekilinin oybirliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı, bağımsız bir devlet olmaya tercih etmişlerdir. Bu büyük sadakat ve mücadele azmi ile dünyaya örnek olan Hatay, bugün de birlik ve beraberlik konusunda aynı güçlü iradeyi muhafaza etmektedir.

Bu düşüncelerle, Hatay’ın anavatana katılışının 83’üncü yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Tayfur Sökmen ve arkadaşları ile Hatay’ın anavatana katılması için oy birliği sağlayan 40 meclis üyesini, canlarını bu topraklar için veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.