Türk Ceza Kanuna göre suçtur, Hukuk Karşısında hesap Vermeli!

Türkiye Büyük Millet Meclisine Ermeni soykırımının tanınmasına ilişkin kanun teklifi sunan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’a tepkiler her geçen gün artıyor. Bu duruma duyarsız kalamayan Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, emperyalistler istediğini söylesin sıkıntı yok ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından soykırım yalanını söyleyenlerin hukuk karşısında hesap vermesi gerektiğini belirtti.

Konu ile ilgili sosyal paylaşım hesabında bir paylaşımda bulunan Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, “Emperyalistler istediğini söylesin, yazsın, çizsin bunda sıkıntı yok. Onlar asli işini yapıyor. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından dini, dili, ırkı, mezhebi, siyaseti, felsefi inanışı ne olursa olsun Ermeni soykırım yalanını söyleyen, destekleyen, bu hususta konuşan, yasal girişimde bulunma iddiasında bulunan kim varsa hukuk karşında hesap vermelidir, hukuk yoluyla cezalandırılmalıdır.

Çünkü bu yalanı konuşmak Türk Anayasasına ve Türk Ceza Kanuna göre suçtur. ‘Ermeni soykırımı vardır!’ şeklinde açıklama yapanlar, ima edenler ve sosyal medyada paylaşımda bulunanlar, bunları destekleyenler hakkında mutlaka adli soruşturma başlatılmalıdır! Savcılar bu hususta gerekeni yapmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından; Türk Milletine, Türk Devletine, Türk Milletinin geçmişine kimsenin hakaret etme, düşmanlık etme hakkı yoktur. Bu tur sözler, çıkışlar demokratik tavır, tepki olarak düşünülemez, tamamen adli bir vakadır.

Biz şuna inanıyoruz ki; Biz birlikte Anadoluyuz, biz birlikte Türkiye’yiz, biz birlikte Türk Milletiyiz. Bunu kimsenin bozmasına, sabote etmesine fırsat vermeyeceğiz!”

Leave a Reply

Your email address will not be published.