TEKNOFEST’te Şampiyonluğa İSTE’kliyiz!

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2022’de final yolunu başarıyla yürümeye devam ediyor.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinin, kamu ile medya kuruluşlarının ve üniversitelerin destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST 2022’den, İSTE’nin başarı haberi geldi. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmaya, yaşam kalitelerini arttırmaya ve insanlığa fayda sağlayacak teknolojik ürünlerin geliştirilmesine katkı sunan İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışmasının değerlendirmesi; ön başvuru ve proje tanıtım videosu, ön değerlendirme raporu ve proje detay raporu aşamaları bazında yapılmaktadır. Raporların ve videoların değerlendirilmesi sonucunda finalist takımlar belirlenmektedir. Rotasını yeniliğe, teknolojiye ve bilime adayan İskenderun Teknik Üniversitesi TEKNOFEST 2022’de İnsanlık Yararına Teknoloji yarışmasının Sosyal İnovasyon dalına Three Engineers takımı ile başvuru yaptı.

TEKNOFEST 2022 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması sonuçlarına göre, Sosyal İnovasyon kategorisinde yüzlerce takım içerisinden ilk sıralarda yer alarak finalist olmaya hak kazanan İSTE Endüstri Mühendisliği öğrencilerinden oluşan Three Engineers takımı Helphone projesiyle önemli bir başarıya imza attı. Yarışmada; akademik danışmanlığını Endüstri Mühendisliği öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Şahin’in, takım kaptanlığını Endüstri Mühendisliği öğrencilerinden Mehmet Yiğit Ercan’ın ve araştırmacılığını Hasan Öztürk ve Eren Coşkun’un yaptığı Three Engineers takımı 87 puan ile Rize’deki final yarışmasına katılmaya hak kazandı.

Proje ekibi, projelerinin her aşamasında destek sağlayan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci’ye ve İSTE Rektör Yardımcısı ve Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Gökhan Gündüz’e teşekkürlerini sundu. İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “TEKNOFEST için, milli ve yerli teknoloji için verdiğimiz desteklerin elde ettiği başarılar mutluluk verici. Finale giden yolda elde ettiğimiz başarıyı finalde şampiyonlukla taçlandırmak istiyoruz. Tüm yarışmacı takımları tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.