Şube Başkanı Yavuz; “İskenderun’a Tıp Fakültesi açmanın zamanı gelmiştir!”

“İskenderun’a Tıp Fakültesi açmanın zamanı gelmedi mi?” diye bölgemiz siyasi erklerine, yerel yöneticilerine, üniversite yönetimine, sanayicilerine, iş adamalarına, STK yöneticilerine seslenen Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, kendilerinin İskenderun’a Tıp Fakültesi istediklerini belirtti.

İskenderun ilçe olmasına rağmen, ülkemizdeki illerin %60 dan büyük bir nüfusa sahip, imkanlarıyla büyük bir şehir olduğunun altını çizen Şube Başkanı Yanık, “Sosyal, ekonomik ve diğer şehir kriterlerini göz önüne aldığımızda tıp fakültesi isteğimizin ne kadar haklı olduğu görülecektir. Hatay ilimizde Amanos dağlarını doğal bir hat olarak düşündüğünüzde dağın bu tarafında kalan 6 ilçede yaklaşık nüfus 650 bindir. Bölgemizde ki fabrikalarda çalışan komşu illerden ve Hatay’ın diğer ilçelerinden gelen işçi sayısı ve bunlarla bağlantılı esnaf nüfusu da hesaba katılırsa gündüz nüfusu çok daha büyüktür. Hele yaz aylarında bu süre bölgemiz için en az 5 aydır nüfus 1 Milyonu aşmaktadır. Bugün ki şartlarda ülkemizde misafir edilen mülteci nüfusundan bahsetmiyorum bile. Resmi ve gayri resmi rakamlara göre bölgemizde ki nüfus yüzbinleri aşmıştır.

Mevcut Hastahaneler ve bu hastahanelerin donanımı tüm iyileştirmelere ve ciddi yatırımlara rağmen vatandaşlarımızın ihtiyacına cevap vermemektedir. Bu durumlar değerlendirildiğinde İskenderun’a  Tıp Fakültesinin açılması önem arzetmektedir.

Öte yandan sehrimizin Üniversitesi genç bir Üniversite olup yeni yapılanma içerisinde olduğundan alt yapısı, alanı ile buna müsaittir. Zaten tıp fakültesi ile beraber çalışabilecek Biyomedikal Mühendisliği, Dörtyol Sağlık Bilimleri MYO gibi birimleri mevcuttur. Şehrimizin Sanayi şehri olması, liman ve demiyolu ile ulaşımının olması, havaalanına 40 km gibi bir mesafede bulunması komşu ülkeler ile (Lübnan, Suriye, Ürdün, Kuveyt, Irak) maddi ve manevi bağlarının bulunması ve iklim şartları sağlık turizmi içinde biçilmiş bir kaftandır.

Sebepleri, olanakları, artırmak daha da açıklamak mümkün ancak bu kadarı bile İskenderun’a Tıp Fakültesi açmak için yeterli. Buradan; bölgemiz siyasi erklerine, yerel yöneticilerine, üniversite yönetimine, sanayicilerine, is adamalarına, STK yöneticilerine bu hususta bir çalışma başlatmaları için çağrıda bulunuyorum. İskenderun’a Tıp Fakültesi açmayı konuşmanın zamanı gelmiş ve geçmektedir” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.