Şube Başkanı Yanık; “Karne, Sadece Derslerle İlgili Geri Bildirim Aracıdır!

Okulları bugün yarı yıl tatilini girmesi ile birlikte öğrencilere verilen karneler üzerinden velilerin çocukları değerlendirmemeleri konusunda uyaran Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, velilerin çocuklarının aldıkları karne üzerinden ölçmeye ve değerlendirmeye girmemeleri gerektiğini, velilerin yapacağı en güzel işin yarıyıl tatilini çocukları için planlamak olduğunu belirtti.

Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, okulların yarı yıl tatiline girmesi ile ilgili bir bildiri yayınlayarak, “Karnelerini alan bütün öğrencilerimizi kutluyorum, karnenizdeki notlar ne olursa olsun, gelecekle ilgili umudunuzu, cesaretinizi kaybetmeyin,öğrenci olarak gorevinizi yerine getirdiginiz takdirde başarılı olacağınıza dair inancınızı, başarabileceğinize dair güveninizi hep sağlam, canli tutmanızı diliyorum.

Karne; sadece derslerle ilgili bir geri bildirimdir. Kesinlikle kişiliğinizi, zekânızı, yeteneklerinizi, bilginizi acikca değerlendiren, belirleyen bir gösterge değildir.Karne size bir isaret verir, hepsi o kadar. Hangi konuda güçlüsünüz hangi konuda biraz daha çalışmanız gerekir, hangi konuda dikkat etmeniz gerekir bu hususlarda, sizi yönlendirir.

Karne ne bir başlangıç nede bir sondur. Karne, öğretmenin size ve ailenize kısa bir rehbelik etmek, bilgi vermek için verdiği küçük bir belgedir. Karneye çok çeşitli manalar yüklemeye gerek yok. Hele de 1. dönem sonunda hiç gerek yok.

Değerli Velilerimiz;

Çocuklarımızı bugün aldıkları karne üzerinden bir ölçmeye değerlendirmeye girmeyelim. Elbetteki karne sizler için bir uyarandır. Ancak bir karne ile çocuklarınızın sosyal gelişimini, fiziki gelişimini, yeteneklerini, bilgi ve becerilerini değerlendirmeye kalkmayın, onları karne üzerinde ki notlarla yargılamayın, değerlendirmeyin derim.

Bence bugün yapacağınız en guzel iş yarıyıl tatilini planlamak olsun. Tatilde çocuklarınızla yapacağınız güzel işleri plânlayın. Bence aile büyüklerini ziyaret, huzur evini ziyaret, uzun sure gitmediğiniz bir akrabanizi ziyaret gibi değerler eğitimini ön plana alan bir çalışma yapın, onlarla kırda, bayırda, dağda gezin. Sinavlara, kitaplara, notlara biraz ara verin derim.

Hayat kısa, bizim çocuklarımız, akraba çocukları, komşu çocukları bu kısa hayatta değer vereceğimiz en önemli varlığımızdır. Belkide varlık biraz yanlış olur çünkü varlık meta değerlendirmesidir, bana göre çocuklar meta değil, candır, canımızdır.

Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım;

Sizlerin her zaman olduğu gibi bu dönem içerisinde de üstünüze düşeni en iyisiyle yaptığınızı düşünüyorum. İçerisinde bulunduğunuz tüm olumsuzluklara, eksikliklere rağmen en küçük fırsatı dahi değerlendirerek öğrencilere birşeyler vermeye çalıştığınızı her platformda, okulda gördüm. Sizler öğrencilerinizi zaten iyi taniyorusunuz verdiğiniz kararlarla, yaptığınız yönlendirmelerle onlara güzel bir rehbelik yaptınız. Sizlerden isteğimiz dezavantajli bölgelerde bulunan, aile olarak sıkıntılar yaşayan çocuklara bu tatilde daha fazladan ilgi göstermenizdir, onlara diyeceğiniz bir alo, yapacağınız bir ziyaret, onlarla içeceğiniz bir bardak su belkide çok şeyi değiştirecektir.

Can dediğimiz bu yeni nesil cevherleri vatanına, milletine ve devletine sadık, aklı hür, vicdanı hür bireyler olarak yetiştirmek için göstermiş olduğunuz özverili çalışmalarınızdan dolayı sizlerin ödülü belki maddi olarak verilemeyecek ama emin olun ki manevi olarak hem toplum vicdanında hem de diğer alemde mutlaka verilecektir. Bütün öğretmen arkadaşlarıma, öğrencilerimize aileleriyle birlikte mutlu, huzurlu, sevgi dolu, değerleri hatırladığımız bir yarıyıl tatili diliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.