Şehitlerimiz Bir Kez Daha Rahmetle Anıldı!

Tüm yurt genelinde olduğu gibi Antakya’da da gerçekleştirilen 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma etkinliğinde, Antakya Şehitliği protokol üyeleri ve şehit yakınları tarafından ziyaret edilerek, mezarları başlarına karanfil bırakıldı. Şehitlik Şeref Defterini imzalayan Hatay Valisi Rahmi Doğan, Aziz Şehitlerimizin azmi, cesareti ve şehadet aşkının kendilerine daima rehber olacağını belirtti.

Düzenlenen törene; Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Garnizon Komutanı Albay Halit Erbaş, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Fatih Sakin, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Devrim Öztürk, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük, 2. Hudut Alay Komutanı Albay Tayfun Çağan ve kurum il müdürleri katıldı.

Çelenklerin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile tören başladı. Şehitlik Şeref Defteri’ni imzalayan Vali Doğan, Şeref Defteri’ne şunları yazdı; “Aziz Şehitlerimiz; Dünyada eşi benzeri görülmemiş çetin bir savaşa sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanı ile sulandığı 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümünü kutlamak üzere sizlerin huzurunda olmanın gurur ve onurunu yaşamaktayız.

Sizler; Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Kurtuluş Savaş’ında, Kıbrıs Barış Harekatı’na, terörle mücadelede, 15 Temmuz hain darbe girişiminde, yurtiçinde ve yurtdışında vatan, bayrak, istiklal ve ulusal değerlerimiz uğruna en kıymetli varlıklarınız olan canlarınızı feda ettiniz. Çanakkale Destanını yazan isimsiz kahramanların torunları olarak, bizlere emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak, Şehitlerimizin uğruna canlarını feda ettikleri kutsal vatan toprağını ve mukaddes değerlerimizi korumak için canla başla çalışmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Çanakkale Deniz Zaferi kahramanlarının ve burada yatan Aziz Şehitlerimizin azmi, cesareti ve şehadet aşkı bizlere daima rehber olacaktır. Ruhunuz şad olsun.”

Törene katılan heyet Antakya Şehitliği’ni gezerek şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı. Kuran-ı Kerim’in okunması ve şehitlerimizin ruhuna dualar edilmesinin ardından tören sona erdi. Bu anlamlı ve değerli gün vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan için canını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla yâd ettiğini belirten Başkan Lütfü Savaş, kahraman gazilerimizi şükranla andığını ifade etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.