Savaş, “Türkiye’de Sorun Her Şeyin Bir Kişiye Dayandırılmasıdır!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında yaklaşan seçimleri, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu ve Hatay gündemini değerlendirdi. Başkan Savaş, Birleşmiş Milletler gibi kuruluşlardan ülkemize sığınmacılar için gönderilen kaynaklar geri dönüşlerin planlanması için kullanılması gerektiğini belirtti.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin önemine vurgu yapan Başkan Savaş, “Türkiye’de sorun her şeyin bir kişiye dayandırılmasıdır. Bu sistemin revize edilmesi ve ardından güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi gerekiyor. Bu sürecin de sindire sindire ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Bu 6’lı masanın nasıl yol kat edeceğine ve nasıl karar alacağına bağlı. Altı kişinin karar vermesi bir kişinin karar vermesinden daha doğru. İslam’da istişare istihareden daha önemlidir” dedi.

Altılı masanın adayının kim olacağı tartışmalarına ilişkin açıklamada bulunan Savaş, “Türk toplumu daha çok kim diye soruyor. Burada önemli olan kişi değil mutfak. Ülke problemlerinin çözümü için üretilen projelerin altyapısı güçlü olmalı. Türkiye’nin en büyük sıkıntıları ekonomi, enflasyon, işsizlik ve sığınmacı sorunudur. Ben adayın kim olacağını merak etmiyorum. Türkiye’nin nereye gittiğini merak ediyorum. Problemlerin nasıl çözüleceğini merak ediyorum. Türk insanı olarak bunları merak etmemiz lazım.

6’lı masanın ekonomik gidişatın olumlu yönde değiştirilmesi için yol, yordam bulmak için ortak hareket etmesi gerekmektedir. Kur korumalı mevduat hesaplarına 62 milyar para verilip tarım politikalarına yalnızca 29 milyar harcandı. Ekonomi, dış politika darmadağınık. Türkiye’nin dümeni kilitlendi. Altılı masanın en doğru yolu bulacağından eminim. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kritik seçimine gidiyor. Hepimiz Türkiye Cumhuriyetinin menfaatini ve çocuklarımızın geleceğini düşünmek zorundayız. Belediye başkanlarına seçim sürecinde büyük iş düşmektedir. İktidar havuz medyasıyla her yere girebiliyor. Bizlerin kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza ulaşıp çözüm projelerimizi anlatmamız gerekiyor. Çünkü anlatamadığınız yerde yoksunuz” diye konuştu.

Sığınmacı sorununa da değinen Başkan Savaş, “Yaklaşık 20 yıl bağımsızlık mücadelesi veren bir ilin 3 dönemdir belediye başkanıyım. Hatay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne son emanetidir. Tarihi iyi okumak lazım. Türkiye’nin en özel şehirlerinden biriyiz. Buradaki demografik yapıyı iyi korumamız lazım! Suriye’de şartlar uygun hale geldiğinde ağırladığımız misafirlerin geri dönmesinden yanayız. Birleşmiş Milletler gibi kuruluşlardan ülkemize sığınmacılar için gönderilen kaynaklar geri dönüşlerin planlanması için kullanılabilir. Suriye devletiyle, giden insanların güvenliği için hukuki yollarla anlaşarak misafirlerimizi evlerine gönderebiliriz. Türkiye, Ermenistan, İsrail, Suudi Arabistan ile üst düzeyde görüşebiliyor ve barıştı. Neden hala Osmanlı devletinden bugüne akrabalık bağı olan Suriye ile barışamıyoruz anlamış değiliz. Suriye’nin yeniden inşası için çaba harcamak lazım” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.