Savaş, “Hatay’ın turizm ve ticaretini artırmaya yönelik Çalışıyoruz!”

Antakya’nın Zenginler ve Ulu Cami mahallelerinin muhtarları, sakinleri ve esnafları ile bir araya gelen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın turizm ve ticaretini artırmaya yönelik çalışmalar yaptığını söyledi.

Gastronomi Evi’nde gerçekleşen kahvaltıda HBB’nin 3 buçuk senedir yürüttüğü restorasyon, sokak sağlıklaştırma ve iyileştirme çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “Hatay’ın marka değerini yükseltmek, esnafın kazancını artırmak ve şehre daha fazla insanın gelmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yapıyor. Altyapımızı, yollarımızı, tarihi dokumuzu güzelleştirmek ve şehrimizin çıtasını yükseltmek için çalışıyoruz. Expo’yu, gastronomi alanındaki çalışmalarımızı, HADO’yu şehrimizin turizm ve ticareti için yapıyoruz. Bunların hepsi Hatay’ın gelişmesi için önemli organizasyonlar. Başat projelerimizden biri de tarihi dokuyu ayağa kaldırmak. Biz buralara dokundukça bölgenin kıymeti artıyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Savaş, Hatay zenginleşirken herkesin katkı sağlamasını istediğinin de altını çizerek, “Bu işin politik bir tarafı yok. Bu iş çocuklarımıza bırakacağımız miras ile alakalı. Zenginler Mahallesi’ndeki 15 sokağın restorasyon projesini bir an önce bitirmek istiyoruz. Bitirirken de hem esnafımızın hem de mahalle sakinlerimizin desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Lütfü Savaş’ın öncülüğüyle turizme kazandırılan Zenginler Mahallesi’nde yapılması planlanan çalışmalarla ilgili bir sunum yapan HBB Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları, “5 bin 200 metrelik cephesi olan toplam 15 sokakta çalışma yapılacak. Bu çalışmalarla Zenginler Mahallesi’nin Safranbolu gibi UNESCO tescilli sokaklara sahip olması hedefleniyor” derken, bu projenin 2019 ve 2020 yıllarında Uluslararası Tarihi Kentler Birliği’nden Süreklilik Ödülü aldığını da kaydetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.