Savaş; “Hatay’a Yapılacak Hizmetleri Sekteye Uğratmak İsteyenler Var!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında EXPO ve Hatay ile ilgili gündeme dair açıklamalarda bulundu. EXPO’ya gösterilen ilgiden memnun olduğunu söyleyen Başkan Savaş, Hatay’a yapılacak hizmetleri sekteye uğratmak isteyenlerin olduğunun belirtti.

EXPO 2021 Hatay organizasyonuna ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti katıldığı bir televizyon programında dile getiren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Yıllardır beklediğimiz ve meşakkatli çalıştığımız EXPO’muzu bitirdik. Türkiye’de belki de ilk defa böyle bir seronomi yapıldı. Alanlarımıza gelen misafirlerimiz EXPO’yu beğeniyor. Antakya ve İskenderun alanımızı 262 bin 500 kişi gezmiş. Hem Türkiye’den hem de yurtdışından gelen misafirlerimize teşekkür ediyorum. Hatay halkı için kalıcı eserler yaptık” dedi. EXPO organizasyonu ile  kültürden sanata, gastronomiden yeşil alanlara kadar herkesin faydalanacağı oldukça güzel ve sosyal ortamlar kazandıklarının da altını çizen Savaş, bundan sonraki süreçte de alanların Hatay’a hizmet vereceğini açıkladı.

EXPO açılısına gelen herkese teşekkür eden Başkan Savaş; “EXPO  benim şahsi projem değil. Hatay’ın ve Türkiye’nin projesi. Her türlü zorluğa rağmen bu projenin hayata geçirilmesinin onurunu yaşıyoruz. Şu andaki teveccühten oldukça memnunuz. İnsanlarımız bu iki alanı sahiplendi. Vatandaşlarımız bundan sonraki süreçte bu alanları geleceğe taşıma konusunda bize destek vereceklerdir. Siyasetçilerin insanların mutluluğunu arttırmak ve herkesi gelecek adına umutlandırması lazım. EXPO alanlarına koyduğumuz para helal olsun. Biz insanlarımızı mutlu, huzurlu ve gelecek adına umutlu görmek için bu projeyi yaptık. Para kazanmak için yapmadık. Oradaki bütün para Hatay halkının kendi parasıdır. Hiç kimsenin katkısı yoktur.

Bu işi yaparken yalnızdık ve yapılmasın diye uğraşanlara, ‘batsın Expo” diyenlere karşı mücadele ettik. Ekonomik sıkıntılarla da mücadele ettik. Azmedince, koşturunca ve sahiplenince her şeye rağmen başarabiliyorsunuz. Ben tek başıma başarmadım, ekibimizle birlikte başardım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz Hatay’daki insanlarımızın gelir seviyesini yükseltmek zorundayız. EXPO’yu açtıktan sonra çarşımız ve esanafımız olumlu yönde etkilendi.

Hatay genel sorunlarına da değinen Başkan Savaş, “Hatay’daki yolların çoğu bizim sorumluluğumuzda değil. Büyükşehrimize ait olmayan yolların günahı bana değil, ilçe belediyelerimize aittir. Ben Hatay halkının parasını sokağa atamamam. Ama şu var ki Hatay’da müthiş altyapı yaptık yapmaya da devam edeceğiz. Altyapısı olmayan bir şehirde üstyapıyı ne zaman yaparsanız yapın iki dakika sonra onu yıkmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin İskenderun’da 26 metrenin altında olan yollar İskenderun Belediyesinin, Kırıkhan’da 25 metre altındaki yollar Kırıkhan Belediyesinin, Antakya’da da 14 metrenin altındaki yollar Antakya Belediyesine aittir. Bütün bu işleri biz yapacaksak ilçe belediye başkanlarını insanlarımız neden seçti? İlçe belediyeler kendi sorumluluğundaki yolları yapması gerekir.

Katı atık tesisimiz Antakya’da. Burayı genişletmek istedik. Sayın Cumhurbaşkanımız da 2019 yılında 127 dönümlük alanı yaban hayatı koruma alanından çıkardı. Biz 4 yılı aşkındır ÇED ile ilgilendik. 2020’nin başlarında Çevre Bakanlığından bize ret cevabı geldi. Biz mahkemeye verdik ve mahkeme bizi haklı buldu. Bakanlıktan yaklaşık bir yıldır cevap bekliyoruz. Bu sorun sadece benim değil ilçe belediyelerinin, Çevre Bakanlığının ve hükümetin sorunu.  Mahkemeden Hatay halkının hakkını kazanmamamıza rağmen Çevre Bakanlığı mahkeminn vermiş olduğu kararı uygulamamaktadır. Çöp sahasını yapamayalım diye uğraşanlar var. Biz bu çöp sahasından elektrik de elde ediyoruz ve çevrenin kirlenmesini de önlüyoruz. Maalesef sorunu çözmemek için bize zulum yaparken Hatay halkına zulum yapıyorlar

“İskenderun Serbest Bölge Revizyon Çalıştayı yapacağız”

Kokudan rahatsız olunduğu için Turunçlu’daki tesisi kaldırmamız konusunda çalışma yaptık. 2019 yılında kaldırmak için DSİ’den izin istedik, DSİ izin vermedi. 2021 yılında yine başvurduk ve yine izin çıkmadı. Bazı siyasetçiler de bu işin içerisinde ve izin çıkmasın diye uğraştılar. Maşuklu’da yapmış olduğumuz ve yüzde 99,9 oranında suyu temizleyen sistemi yapalım dedik. Bütün muhtarlarımız, sivil toplum kuruluşları ve halkın ileri gelenleri ile toplantı yaptık. Ya bunu bu sistemle yapacağız ya da Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olmasını bekleyecek ve DSİ’den izin alacağız dedim. Dün belediye meclisinde bunu onaylattık. Oy birliği ile çıktı. İktidar partisinden üç kişi evet dedi. İktidar partisinin diğer üyeleri ve belediye başkanları  halen bekletme tarafındaydı. Şimdi biz bunu geçen ay başlatmış olsaydık biz bir yaz daha insanlara koku hissettirecektik. Önümüzdeki yaz tertemiz bir coğrafya olacaktı. Hangi amaçla yaptıklarını herkes biliyor,  benim açıklamama gerek yok. Ama memleket fitne ve fesattan uzak yönetilmesi lazım.

İktidar partisinin il başkanlığı, çalışmamızı sekteye uğratacak, intikam alacak yer değildir. Büyükşehir yapmadı, yaptırmadı demek için sen bulunan ucuz krediyi reddediyorsun, Hassa’da insanlar içme suyundan mahrum olsun diye uğraşıyorsun, Defne-Antakya halkı da kokudan, bulaşıcı hastalıkların riski ile karşı karşıya kalsın diye uğraşıyorsun. Böyle il başkanlığı olmaz. Hırs, intikam, şahsi düşünce peşinde koşuyorsan bu işi bırakacaksın. Sadece Hatay halkına zarar vermiyor, kendi partisine de zarar veriyor. Kendi arkadaşlarını demorolize ediyor” dedi.

 “25 Binin Üzerinde Nüfusu Olan Tüm İlçelerin Barınak Yapma Zorunluluğu Var!”

Hayvan barınağı hakkında çıkan eleştirileri de yanıtlayan Savaş, “En tehlikeli ırklar olan hayvanlarımıza Yayladağı’ndaki tesisimizde yer yaptık. Hepsinin ayrı kulübesi var. Eski kayıtlar veya başka yere ait olan kayıtları politik amaçla kullanıyorlar. Sayın Valimiz bizim daire başkanımız ile toplantı yaptı. Kontrol ettikten sonra da Valimiz bana teşekkür etti. 25 binin üzerinde nüfusu olan tüm ilçelerin barınak yapma zorunluluğu var. Bizim dışımızda sadece bir ilçemizde barınak var” dedi.

“İskenderun Serbest Bölge Revizyon Çalıştayı Yapacağız!”

İskenderun’un serbest bölge olması hakkında da düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Yaz aylarında akademisyenler, iş dünyası ve STK’lar ile birlikte İskenderun Serbest Bölge Revizyon Çalıştayı yapacağız. Bu konuda Sayın Valimizi de bilgilendirdik. İlgili kurum ve kuruluşlarla görüşülüyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti devletini kurduktan sonra serbest bölge kurulsun diye talimat vermiş. Burası serbest bölge olduğu zaman daha ucuz hammadde, daha hızlı ihracat ve daha fazla istihdam olur. 1956’da İskenderun Serbest Bölge ilan edilmiş ama faaliyete geçmemiş. 20 yıldır iktidarsınız bu memleket için ne yaptınız ve serbest bölge için neden çalışmıyorsunuz?” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.