Savaş, “Diğer Ülkeler Ne Kadar Güvenliyse, Hatay O Kadar Güvenli!”

Geçtiğimiz günlerde Suriyeliler ilgili yaptığı açıklamalar ülke gündeminde bomba etkisi yaratan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yine katıldığı bir televizyon programında bu konu ile ilgili sorular yöneltildi. Başkan Savaş, Suriyeliler konusunda yaptığı açıklamada feryadının duyulmasını istedi.

Suriyeliler şehrimize gelmeden önce huzur bozulmasın diye belediye başkanları, kanaat önderleri ve muhtarlarımızla binlerce kez toplantı yaptığının altını çizen Başkan Savaş, “Atatürk’ün son emanetinin Ankara tarafından iyi takip edilmesi ve Suriye konusunun bundan sonraki süreçte planlanmanın iyi yapılması için Ankara’ya seslendim. Benim bu feryadımı duymalarını istedim. Kenttin demografik yapısı değişti. Bunun çeşitli sorun ve risklere sebep oluyor. Suriyeli sığınmacılara Hatay’da vatandaşlık verilmesi seçmen oranını da etkilemektedir. Suriyeli kadınların doğum oranlarının Türk kadınlarına göre oldukça fazla ve Suriyeliler arasında çok eşlilik de yaygın ve bu sorunun ilerleyen zamanlarda büyük sıkıntılar yaratacaktır” dedi.

Hatay’ın Almanya’daki iki kardeş şehri ile birlikte Suriyeli sığınmacılar için okul yaptıklarını da açıklayan Savaş, “Okulda Suriyeli çocuklara resim yarışması yapacağımızı söyledik. Çocukların  bir tanesi bile normal resim yapmadı. Çocuklar top, silah, askeri helikopter ve savaş uçağı yaptı. Bu çocuklar hayallerindeki resimleri çiziyor. Tüm bunları görüp de susmak vatana ihanettir. Komşu ülke Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle Hatay ekonomisinde ciddi bir bozulma meydana gelmiştir. Hatay’da psikolojik, sosyolojik ve ekonomik sorunlar gittikçe artıyor. Suriye’den günde 250 TIR’la ihracat yapardık. Şu anda 25 günde bir, sadece Basra Körfezi’ne 100 konteyner gönderebiliyoruz.

Suriyeliler bizim din kardeşimiz hem de yüzyıllarca beraber yaşamışız. Barışı istemek, gelecekle ilgili milli konularda fikir beyan etmek suçsa biz de çekeriz. Suriyelilere yaşayabilecekleri bir altyapı oluşturulursa insanlara çalışabilecekleri ve oturabilecekleri mekan yapılırsa onlar da gitmek ister. Ve orada insanlarımız ölüyor. Hükümetin barış için çaba sarf etmesi lazım. Her iki taraf da eziyet çekiyor. Gelecek konusunda durum meçhul. İnsanlarımız hayal kuramıyor, plan ve program yapamıyor” diye konuştu.

Suriyelilerin vatandaşlık almaları ve oy kullanmaları ile ilgili de açıklamalar yapan Başkan Savaş, “Son seçimimizde 13 bin Suriyeli oy kullandı. 2020 verilerine baktığınız zaman  oy kullanabileceklerin sayısı artmış. Muhtarlarımızla görüştüğümüz zaman Suriyelilerin muhtarlığı kazanabileceğini söylüyorlar. Reyhanlı’da seçime girseler rahatça ve fazlasıyla kazanırlar. Mesele bundan sonra insanların gelecek adına plan ve program yapabilmesi için önünü görmesi lazım. Yaşanılan sıkıntıların bertaraf edilmesi lazım. Bunu büyükşehir belediye başkanları yapamaz. Bunu genel iktidarın yapması lazım. Biz de sinerji oluşturarak destek olalım! Suriyeliler ile herhangi bir düşmanlığım söz konusu değildir. Ama ülke arasında entelektüel bir far var. Dünya görüşleri ile ilgili fikir farklılığı yaşanıyor.

Suriye’de yaşanan kaostan dolayı Hatay farklı lanse edilmektedir. Şimdiye kadar majör bir problemimiz olmadı. Bizim insanımızın empati, sempati ve sevgi konusunda bir sıkıntısı yok. Diğer şehirler ve ülkeler ne kadar güvenliyse, Paris ne kadar güvenliyse Hatay da o kadar güvenli” şeklinde açıklamalarında bulundu.  

Leave a Reply

Your email address will not be published.