Savaş, “Bir Günde Yapılan 750 Bin Dolarlık Ticaret Durmuş Durumda!”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir radyo programında ekonomi, sığınmacı sorununun Türkiye’ye etkileri ve seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye savaşı nedeniyle, özellikle Hatay’ın ekonomisinde ortaya çıkan tablo ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Savaş, “Biz günde 250 TIR’la Basra Körfezi’ne kadar ihracat yapıyorduk. Yaş sebze meyve, hububat gibi birçok ürün gönderiyorduk. Bunları yapan bir şehir şu anda 25 günde bir, 100 konteynerle yetiniyor. O da denizden ulaştırma yoluyla.

Halep ile Antakya arasında, Uzunçarşı’da günde 750 bin dolarlık alışveriş olurdu. Otobüsçüden tutun da taksiciye, berbere, lokantacıya, otelciye ve çarşı esnafına kadar herkesin büyük kazanımları vardı. Şu anda maalesef bu durmuş durumda. Günlük 250 TIR’la ihracatımız da durmuş durumda. Bu 12 yıllık bir çıkmaz bizim için. Barış olursa bunlar yavaş yavaş başlar. Yakında ben en azından iki ülkenin ilgili bakanlarının görüşeceklerini düşünüyorum. İnşallah bu işten Türkiye de Suriye de en huzurlu ve en kolay şekilde kurtulur” dedi.

İşverenlerin işçi sıkıntısı çektiği, bu nedenle de çoğunlukla yabancı uyruklu işçi çalıştırdıkları iddialarını da yorumlayan Savaş, bu durumun nedenini Türkiye’nin eğitim sistemindeki sorunlardan kaynaklandığını söyleyerek, “Bizim eğitim sistemimizde sıkıntılar var. Aileler çocuklarının hepsini üniversiteye gönderip eğitim almasını istiyor ama bakıyorsunuz çok büyük bir kısmı üniversite mezunu işsiz. Üniversite mezunlarını istihdam edeceğiniz alanlar belli ve o limitleri aşma şansınız yok. Böyle olunca çocuklar işsiz kalıyor.

Eğitim sistemimizi irdelememiz, ona göre bir adım atmamız lazım. Esnaflık, sanatkârlık yapacak, tarlada çalışacak adam eksiğimiz var diye dışarıdan insana ihtiyaç duyarsak biz gerçekten tükenmekte olan bir toplum haline geliriz. Dinamik, genç, çocuk yaşta kendini eğitecek bir nüfusa sahibiz. Özellikle ortaokuldan sonraki yönlendirmelerin daha bilimsel, daha sağlıklı bir şekilde yapılması lazım” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin temel sorunlarını sıralayan Savaş, “Sorunlarımız; ekonomi, işsizlik, sığınmacılar meselesi, devlet kurumlarının gerçekten de liyakat anlamında, iş görme anlamında negatifleşen tutumu. Hem kurumlar arası iletişimde liyakat sisteminde hem de sorunların çözümünde her kurum tel tel dökülüyor. En hızlı iyileştirilmesi gereken konular, ülkedeki bütün kurum ve kuruluşlar, liyakat sistemi, kurumlar arasındaki iletişim, hukuk sistemi, eğitim sistemi ve dış politika” diye belirtti.

Demografik yapının bozulmasına ilişkin endişelerini dile getiren Savaş, bu durumun gettolaşmaya neden olabileceğini, hatta yönetimin ele geçirilmesine sebep olabileceğini söyledi. Savaş, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu; “Bunun acısını Fransa başta olmak üzere birçok ülke yaşıyor. Biz kendi ülkemizde böyle bir gettolaşma olsun istemiyoruz. Coğrafyamızın her tarafı güvenli olsun. Kendi çocuklarımızın gelecekte kendilerinin vereceği kararlarla ve kendi soyundan gelen insanlar tarafından yönetmesinden yanayız. Barış olsun, herkes kendi coğrafyasına gitsin istiyoruz. Geçmişe baktığımızda gelecek adına kaygı duyduğumuz şeyler var. Savaşlar eskisi gibi topla tüfekle olmuyor. Önce ekonomi, daha sonra demografik yapıları değiştirmeyle, demografik yapınız değiştikten sonra da yönetimin ele geçirilmesi ile oluyor. Biz bu senaryoları görmek istemiyoruz. Bizim istediğimiz zaten barış. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti hükümetimizin ve Suriye devlet başkanı ve hükümetinin bu aşamaya gelmesi bizim açımızdan gerçekten çok sevindirici. Geç de olsa doğrunun yapılması, ölen insan sayısının azaltılması, insanların umutlarının yeşertilmesi bizi mutlu eder. Çünkü biz yıllardır hep barışı istedik” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.