Şahin; “Lütfü Savaş, Hatay Halkının Suriyeliler Konusunda Sesi Olmuştur”

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İçişleri Bakan Yardımcısı ve bakanlık sözcüsü İsmail Çataklı’nın Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş’ın önceki günlerde yaptığı “Suriyeli sayısı” açıklamalarını yalanlayarak, suç duyurusunda bulunulacağını duyurması üzerine yaptığı açıklamada, Suriyeli meselesinin milli güvenlik ve beka sorunu haline geldiğini belirterek hükümeti somut adımlar atmaya davet etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Suzan Şahin, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘‘İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş’ın önceki günlerde yaptığı ‘Suriyeli sayısı’ açıklamalarını yalanlayarak, suç duyurusunda bulunulacağını duyurmuştur. Yıllardır Hatay’da misafir etmek zorunda olduğumuz Suriyelilerle ilgili gerçekçi analizler yaparak açıklamalarda bulunmasından dolayı Sayın Lütfü Savaş’ı İçişleri Bakan Yardımcısı halkı kışkırtmakla suçluyor. Sayın Lütfü Savaş Hatay halkının sesini yansıtmıştır. 500 binin üzerinde Suriyeliyi misafir ederek ekmeğini bölüşen Hatay halkı, sırtından bu yükün alınmasını istiyor.

Hatay halkı; toplam nüfusunun yaklaşık %30’unu oluşturan Suriyeliler için Hatay’a ek ödenek istiyor. Ek ödeneği geçtik vaad edilen ve başlanan projelerin tamamlanmasını istiyor. Hatay’da bulunan kayıtlı Suriyeli sayısı 436 bin 290. Kayıtsızlarla beraber 800 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Suriyelilerin sayısı toplam il nüfusunun en az %30’u. Hatay, en fazla Suriyeli mültecinin olduğu üçüncü il konumunda.

Hatay halkı, kendi iflas ederken, dükkanlarında iş yapamazken, AKP’nin batırdığı ekonominin yükünü taşımaya çalışırken artan Suriyeli firma sayısı karşısında devletinden destek bekliyor. Hatay halkı; kamu yatırımlarından artık hak ettiği payı almak istiyor. Hataylılar 2020 yılında 12 milyar 518 milyon lira vergi verdi, ancak sadece 549 milyon lira yatırım aldı. Yani Hataylıların verdiği verginin sadece %4,39’u Hatay’a yatırım olarak reva görüldü. 7. sırada vergi verirken 78. sırada yatırım alan bir il durumuna sokulan Hatay bunu hak etmiyor! İşte Sayın Lütfü Savaş da tam olarak Hatay halkının bu talepleri doğrultusunda, beka ve milli güvenlik meselesi olmaya başlayan Suriyeliler konusunda doğru ve gerçekçi tespitler yapmıştır.

Ne demiştir Lütfü Savaş; ‘Hatay’ın nüfusu 1 milyon 670 bin. Resmi verilere göre 500 bin civarında Suriyeli var. Ama gayri resmi sayı 800 binin üzerinde. Yaklaşık her 3 kişiden biri Suriyeli. Hatay’daki doğumların yüzde 75’ini Suriyeli kadınlar yapıyor. Yeni doğan her 4 çocuktan 3’ü Suriyeli. 11 ayda doğum yapan, 6 yılda 6 çocuk yapan Suriyeli kadınlar var. Çoğunun 3-4 eşi var ve hepsi de çok çocuk yapıyor. Demografik yapı bizim aleyhimize gelişiyor. 12 yıl sonra belediye başkanının Suriyeli olması hiçbirimizin hoşuna gitmez. Böyle giderse şu anda belli ilçelerimizde belediye başkanlığına aday olsalar rahatça kazanırlar’ demiştir.

Sağlık Bakanı geçen hafta Avrupa Bölgesi Göç ve Sağlık Yüksek Düzeyli Toplantısı’nda bugüne kadar 754 bin Suriyeli çocuğun hastanelerde doğduğunu söyledi. 8 yılda 450 bin doğum, 2,5 yılda 300 bin doğum! Lütfü Savaş’ın bu sözler mi suç? Yoksa sayın Savaş’ı doğrular nitelikte bir açıklama yapan AKP’nin Sağlık Bakanı da mı suç işliyor?

Hatay yoksullaştı, Hatay işsizleşti, Hatay’ın demografik yapısı değişti. Mülteci, göçmen ve koruma statüsündeki sığınmacılar konusunda net bir politikası olmayan AKP Suriyeli ve Afganlarla ilgili çalışma başlatmalıdır.

Her iki tarafı mutsuz iki toplumun huzuru için, Suriyelilerin barış içerisinde ülkelerine dönüşü için AKP’nin çaba harcamasını, çözümler üretmesini istiyoruz. Hatay’ın en büyük en önemli ve öncelikli sorunu Suriyeliler meselesi olmuştur. Vatandaşlarımızın haklı tepkilerine kulak asmayan AKP, Hatay ve Hataylıların sorunları göz önünde dururken bu konuya dikkat çeken, sorumluluk üstlenip dertlenen, çözüm önerilerinde bulunan Sayın Lütfi Savaş hakkında soruşturma çağrısı yapmak, bu sorunu görmezden gelmek, üstünü kapatmak çabasıdır. Milletimiz, Suriyeliler konusunda giderek derinleşen tehlikeye göz yuman bu sorumsuzluğu asla affetmeyecektir.

Lütfü Savaş Hatay’a sıkı sıkı sarılmıştır, vatandaşının hak ve hukuku için sorumluluk üstlenerek gelecek nesillerimiz ve bekamızın için, kendi öz topraklarında yabancılaşmasınlar diye tedbir çağrısı yapmıştır. Hatay halkının Suriyeliler konusunda sesi olmuştur. Suriyeliler konusunda hiçbir adım atmayan, Hatay’ın yatırımlarını öteleyerek Hatay’a üvey evlat muamelesi yapanlar sandıkta Hataylılardan en güzel cevabı alacak. Az kaldı!” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.