PROF. DR. SAKALLI, “HAVA SICAKLIĞI DAHA DA ARTACAK!”

İskenderun Teknik Üniversitesi İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdulla Sakallı, hava sıcaklıklarının artacağını söylerken, orman yangınları riskine de dikkati çekti.

İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdulla Sakallı, “Sıcaklar iki gün serinlemeden sonra tekrar yükselmeye devam edecek. Havadaki nem oranı düşüş gösterecek buna bağlı olarak orman yangınları riskleri çok artacak. Lütfen duyarlı olalım. Ayrıca tansiyon ve şeker hastalığı olan vatandaşlarımız saat 11-17 arası açık alanda direkt olarak güneşe maruz kalmasınlar lütfen.

Serinlemek için su birikintileri, su kanalları, göller, nehirler ve denize girecekler lütfen azami derecede dikkatli olsunlar. Yüzme bilmeyenler buralara girmek yerine evde soğuk duş alsınlar. Boğulma vakalarında artışlar olabilir. Yetkililer lütfen bu duruma önlem alsınlar.

Haftasonu hava sıcaklıkları batı ve güney illerimizde ani düşüş yaşayacak. Mevsim normallerinin 10-15 °C üstünde seyreden hava sıcaklıkları bir iki gün mevsim normallerine inecek, sonra tekrar yükselişe geçecek.

Orman alanlarında her türlü piknik ve benzeri faaliyetlerden uzak durun. Orman ve özellikle otsu alanlara atılan cam şişelere lütfen ama lütfen dikkat edelim. Bu dönemde tüm uyarılara rağmen anız yakılmaya devam ediliyor. Lütfen ama lütfen buna son verelim. Sanılanın aksine anızı yakmadan toprağın sürülmesi topraktaki organik madde miktarını arttıracağı dan, toprağın gelişimini olumlu derece yükseltecektir. İsteyene bu konu ile ilgili detaylı bilgi verebilirim. Yada internettten toprağın C/N yani Karbon/Azot oranını araştırabilirler.

İklim değişikliği bütün doğal ve doğal olmayan süreçleri etkilemeye devam edecek. Bu yaz çetin geçecek. Soğutma için harcanacak enerjide rekorlar kırılacak. Enerji az/talep dengesi ciddi düzeyde etkilenecek. Hazırlıklı olun yerel ve genel yöneticiler” uyarısında bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.