Özyurt, “Ticari değil, Memleketi Düşünerek Yapıyoruz!”

Özyurt Savunma Sanayi A.Ş. tarafından Belen Kıcı mevkiinde inşaatına başlanan Türkiye’nin en büyük muhimmmat fabrikası ile ilgili bilgiler veren Serdar Özyurt; ticari değil, duygusal ve memleketi düşünerek Hatay’a mühimmat fabrikası kurma kararı aldıklarını belirtti.

Basın mensupları ile sabah kahvaltısında bir araya gelen Özyurt Savunma Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özyurt, kamuoyunun merak ettiği konulara açıklık getirdi. Özyurt, “2013’ten bu yana Özyurt silah ve savunma sanayi şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütüyorum ve bu sektöründe faaliyet gösteren şirketler grubuyuz. Birçok dost ve müttefik ülkenin silah ve mühimmat tedarikini yaparak bugünlere geldik. 2020 yılında İstanbul’da yerli ve milli Özyurt silah sanayi şirketini kurduk. Bir fabrika oluşturduk, 7 tane yerli ve milli silah ürettik. Türkiye’de ilk kalaşnikof silahını üreten fabrikayız. Artık ülkemizde Rusların haricinde yerli ve milli olarak 100 Türk malı bir kalaşnikofumuz var. Memleketimize ve ülkemize hayırlı olsun. Bunun haricinde yıllardır üzerinde çalıştığımız bir mühimmat fabrikası projemiz vardı. Malumunuz mühimmatlar; ülkemiz için de çok önem arz ediyor, şu an makine kimya ve iki tane daha fabrikamız var ama kapasite bakımından yetersizler. Bu bağlamda üstünde 4 yıldır çalıştığımız mühimmat fabrikasını bir yıl önce aldığımız bir kararla Hatay’ımıza kazandırmayı planladık ve şu anda Belen Hacı mevkiinde mühimmat fabrikamızın temelini atmış bulunuyoruz. Bir yıl içerisinde inşaatın bitmiş olacak. Buradan Hatay’ımıza memleketimize ve ülkemize Türkiye’nin en büyük mühimmat fabrikası ‘hayırlı uğurlu olsun’ diyorum” diye konuştu. 

Hatay’da kurulacak mühimmat fabrikasının yaklaşık 94 bin metrekare üzerinde, ayda 30 milyon mermi üretimiyle Türkiye’deki en büyük kapasite anlamına geldiğini kaydeden Serdar Özyurt “En büyük fabrikamız olacak, en büyük mühimmat fabrikasının Hatay’ımızda olmasının hem ekonomik bakımından hem sosyokültürel bakımından önemi var. Hatay’ımızın bugüne kadar gastronomi haricinde hiç tanıtımı yoktu, artık bu mühimmat fabrikasından dolayı Hatay’ımız da bölgede hak ettiği önemi kazanacak. 1000 kişilik bir personel alımı yapacağız, 6 ay sonra personel alımlarını oluşturacağız. İnşallah 12 ay içerisinde başlayacaklar. Bugün fabrikanın Belen’imizde olmasının ana sebeplerinden biri de Hatay’ımızın tam ortasında yer almasıdır. Tüm ilçelere eşit mesafede olması ve biz personel alımını yaparken de tüm ilçelerimizden Hatay’ımızın 590 mahallemizden en az bir-iki kişi personel alımı yapacağız. Eşit şekilde dağıtımını yapacağız, bunu da göreceksiniz” şeklinde konuştu.

Serdar Özyurt, yan sanayiye de büyük katkı sağlayacağının altını çizerek, “Nakliye, ambalaj, limanımızın hareketi konusunda katkı sunacağız. En büyük müşterilerimiz Avrupa ve Amerika olacak. Amerika’da Hatay ismi söylenecek. Ticari olarak düşündüğümüzde Hatay’a mühimmat fabrikasını kurmak mantıklı değil, ancak biz Hatay’ımızın buna ihtiyacı olduğunu gördüğümüz için, gençlerimizin böyle bir iş imkanı ihtiyacı olduğu için, böyle bir karar aldık. Burada ticari düşünmedik, duygusal düşündük, memleketimizi düşündük. Bugün biz mühimmat fabrikasını yatırımda öncelikli bölgeler üzerine kursaydık arazimiz de devlet tarafından tahsis ediliyordu. 40-60 arasında bir hibe vardı. Biz bunları elimizin tersiyle ittik ve memleketimize bu fabrikayı teşvik beklemeden devletimizden, bunu kendi öz sermayemiz ile kuruyoruz” dedi. Siyasilere de serzenişte bulunan Serdar Özyurt, bugüne kadar hiçbir vekilin hiçbir siyasinin hiçbir zaman mecliste konuşmalarında Hatay’ın yatırımda birinci öncelikli bölge ilan edilmesi konusunda girişimde bulunmadıklarına işaret ederek,  “Hatay’a yatırım gelmemesinin sebeplerinden biri de bu. Biz şu anda birçok alanda birlikte çalıştığımız iş ortaklarımıza Hatay’daki potansiyelden bahsediyoruz. Özellikle limanın varlığı, nakliye konusu çok rahat bir şekilde çözülebiliyor. İlerleyen zamanlarda patlayıcı madde antrepoları kuracağız. Hatay’ın böyle bir fabrikaya ihtiyacı olduğu düşündük ve yapıyoruz” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.