Onur Sitesi Kirli Sularını Direk Denize Deşarj Ediyor…

Hatay’ın Arsuz ilçesi Karaağaç Mahallesinde bulunan ve denize sıfır yapılan ilk sitelerden biri olan Onur Sitesi, pis sularını yıllardan beri denize akıtmaya devam ediyor.

Bazı site sakinlerinin de bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirmelerine karşın bugüne kadar hiç bir çalışma yapılmadığı, kirli suların kanalizayon borularına bağlanmadığı dolayısiyla direk denize deşarj edildiği iddia ediliyor.

Halk sağlığını, deniz ve çevre kirliliğini direk tehdit eden bu duruma son verilmesi, mevcut site ve diğer komşu site sakinleri tarafından beklenmekte. Kirli ve sağlıksız suların denize akıtıldığı yerde, insanlar denize girerken, pompa ile denize aktarılan suların hem oldukça kötü bir koku hem de denizde belirgin bir kirlilik yarattığı dillendiriliyor. Konuyla ilgili bazı makamlara şikayetlerini ileten bir grup site sakini “Bizleri dikkate alan olmadı. Yıllardır kirli sular direk denize deşarj ediliyor. Konu ile ilgili Hatay Valiliği İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünü göreve davet ediyoruz. Konuyla ilgili düzenlemeler, yönetmenlikler ve yasalar açıkça çiğneniyor. Sitelerdeki arıtma tesisi zorunluluğu ve diğer pek çok kurala uyulmuyor. Bu siteyi il genelinde koruyan ve kollayan mı var? İnsan sağlığı bu derece hiçe sayılamaz. Bu keyfi tutum daha fazla görmezden gelinemez. İlgililer en kısa zamanda bu çevre ayıbına bu çevre felaketine son vermeliler” diye ortak görüş beyan ettiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.