Öğretmenlik Meslek Kanununda Öğretmenlerin İstediği Şekilde Düzenlemeler Yapılmalı

Türk Eğitim Sen (TES) Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, yaklaşık bir milyon öğretmen hak etmedikleri çeşit çeşit iftiraya, hakarete maruz kaldıkları saatlerce video izledikleri, söylediklerinin dinlemediği, yasaların, uluslararası sözleşmelerin yok sayılarak mevzuat yapıldığı sözde bir yaz tatilinden sonra bugün görevlerine başladığını belirtti.

2022-23 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte göreve başlayan öğretmenlerin yaşadığı sıkıntılara vurgu yapan TES Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, “Yaklaşık bir milyon öğretmen hak etmedikleri çeşit çeşit iftiraya, hakarete maruz kaldıkları saatlerce video izledikleri, en temel haklarının siyasi restleşmelerle, inatlaşmalar yüzünden alınamadığı, söylediklerinin dinlemediği, yasaların, uluslararası sözleşmelerin yok sayılarak mevzuat yapıldığı sözde bir yaz tatilinden sonra bugün görevlerine başladı. Bu kafa ve bu ortam ile başlanan eğitim öğretim yılı ne kadar verimli olur onu zaman içerisinde göreceğiz.

Bizlerin kalbinin mutmain olması, çalışma huzurumuzun sağlanması için ivedi olarak;

1- TBMM açılır açılmaz Öğretmenlik Meslek Kanunda öğretmenlerin istediği şekilde düzenlemeler yapılmalı.

2- Ekonomik sorunlarımızın çözümü için ek zam, refah payı, sabitlenmiş vergi oranı gibi hususlarda düzenlemeler yapılmalı.

3- Kariyer Basamağı Sınavı kaldırılmalı.

4- Ek Ders Yönetmeliği değiştirilmeli.

5- Eş durumu sorunu çözülerek parçalanmış aileler birleştirilmeli, öğretmenler km lerce yol gitmekten kurtarılmalı.

6- Eğitim Öğretim ödeneği artırılmalı ve tüm MEB Çalışanlarına verilmeli.

7- Sözleşmeli İstihdam Şekli kaldırılmalı.

8- Proje Okullarına öğretmen seçim kriteri değiştirilmelidir. Bu şartlar altında ne kadar zor ne kadar kolay olur bilemem ama biz iyi düşünelim iyi olsun diyelim” derken, 2022-2023 eğitim öğretim yılının herkese hayırlı olması temennisinde bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.