“Minik Eller Trafikte” Projesi Devam Ediyor!

Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Nuri Baycan, pandemi sürecinde ara verdikleri ‘Minik Eller Trafikte’ projesine yeniden başladıklarını söyledi. Küçük yaşlardan itibaren alınan eğitimlerin çocuklarda alışkanlıklar yaratığına dikkati çeken Daire Başkanı Baycan, Çocuk Trafik Eğitim Parkı kuracaklarını belirtti.

Trafik konusunun yaşamın bir parçası olduğunu ifade eden Baycan, “Küçük yaşlardan itibaren alınan eğitimler, alışkanlıklar yaratır. Bu nedenle Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak  ‘Minik Eller Trafikte’ sloganıyla çocuklarımıza yönelik eğitimler veriyoruz. Eğitim projesinin birkaç yıl önce hayata geçirdik ancak pandemide okulların kapalı olması nedeniyle projeye bir süre ara vermek zorunda kaldık. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz proje kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Zabıta Trafik Şube Müdürlüğümüze bağlı eğitimli personelimiz, okul müdürleri ve öğretmenler eşliğinde eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Sahada yaptığımız gözlemlerden yola çıkarak çocuklarımıza servis aracına nasıl binileceği, servis içinde, okul giriş ve çıkışlarında nasıl davranılacağı konularında bilgi ve eğitim veriyoruz. Bununla birlikte kırmızı ışık similasyonu ile trafikte nasıl yol alınacağı, emniyet kemeri kullanımı konusunda yine similasyon aracımızdan faydalanarak eğitimin önemine vurgu yapıyoruz” şeklinde konuştu

Hatay Büyükşehir Belediyesinin ilerleyen süreçte konuya ilişkin yeni çalışmalar da yapacağının altını çizen Daire Başkanı Nuri Baycan, Hatay Valiliği tarafından 4 bin metrekare alan üzerinde faaliyete geçecek olan “Çocuk Trafik Eğitim Parkı”nda,  iş birliği protokolünün imzalanması sonrasında çocuklara eğitim vermeyi amaçladıklarını söyledi. Baycan, “Bu alanda bulunan küçük sınıflarda trafikle ilgili bütün görseller mevcut. Küçük akülü araçlar, eğitim pisti, yaya geçitleri, hemzemin ve üst geçitler var. Bu enstrümanları kullanarak uygulamalı eğitimler vereceğiz” dedi.

Hatay’da yaşanan kazaların istatistik bilgilerini paylaşan Baycan, trafikte sabırlı olmanın, hız limitine ve araç takip mesafesine uymanın, özellikle okul önlerinde güvenli geçişin ön planda tutulmasının önemine değindi. Trafik kurallarına uyulduğu sürece kazaları önlemenin ve can ve mal kayıplarının önüne geçmenin mümkün olduğunu kaydeden Baycan, “Kurallara Uyalım, Uymayanları Uyaralım” diyerek sözlerini tamamladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.