Kültür ve Turizm Elçileri Arsuz EXPO’da Buluştu

Erasmus+ Programı çerçevesinde Hatay’da yabancı Avrupalı ve Tunuslu sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Samandağ sahilinde topladıkları atıklardan heykel yaptı. 5-11 Haziran Dünya Çevre Haftası’nda Ukrayna, Romanya, İspanya, İtalya, Fransa, Sırbistan ve Tunus’tan Hatay’a gelen STK temsilcilerinin yaptığı heykeller Arsuz EXPO alanında sergilenmeye başladı.

Yaklaşık 60 kişiden oluşan grup, sahildeki temizlik çalışmaları sırasında onlarca poşet plastik, cam ve metal atık topladı. Sahillerin temizliğine ve deniz canlılarının yaşam alanlarına dikkat çeken çalışmanın altına imza atan misafirler, çevre ve doğanın temiz kalması için herkesin duyarlı ve dikkatli davranması gerektiğini belirtti.

Hatay turizminin dünyaya tanıtılmasında elçi görevi de gören ekip, ülkelerinden getirdikleri çiçek ve fidanları EXPO alanına dikmeyi ihmal etmedi.

Hatay Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde ve Defne Gençlik Eğitim Derneği’nin iş birliğiyle gerçekleşen organizasyonda kültür elçileri, Seyyah Sanat müzik grubunun verdiği mini konserle eğlendi.

Müzik dinletisine alanı gezen vatandaşların da eşlik edince ortaya renkli görüntüler çıktı. Organizasyonda dikkat çeken bir diğer ayrıntı da Ukrayna’daki savaşa atıfta bulunulan dans gösterisi oldu.

Dans gösterisi devam ederken Ukraynalı resim sanatçısı, birbirinden değerli yağlı boya tablolar yaptı. Tablolar, program sonunda yapılan bir çekilişle izleyicilere ücretsiz olarak verildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.