Kent Meydanı Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

Hatay Antakya’daki Vakıf İşhanı alanının kent meydanı olarak düzenlenmesi için başlatılan yarışmanın sonuçları belli oldu.

Antakya Köprübaşı Kent Meydanı ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Proje Yarışması’nın ödülleri düzenlenen muhteşem bir törenle sahiplerini buldu.

HATMEK Konferans Salonu’nda düzenlenen ödül törenine siyaset, akademi, sanat ve iş dünyasından çok sayıda konuk katıldı.

Yarışmaya 58 Proje Katıldı

Uzun zamandır merakla beklenen ve 58 projenin katıldığı yarışmada birbirinden değerli tasarımlar, aralarında akademisyenler, mimarlar, şehir plancıları ve arkeologların yer aldığı jüri üyeleri tarafından titizlikle incelendi.

Tasarımlar jüriler tarafından dört değerlendirme etabından geçti ve Antakya için büyük önem taşıyan yarışmayı ekip temsilciliğini Mimar Ervin Garip’in yaptığı proje kazandı.

Ödül töreninin açılış konuşmasını yarışmanın raportörlerinden Mimar Yunus Necmettin Özbakış yaptı. Köprübaşı alanının Antakya’nın her döneminde kentin giriş kapısı olduğunu ifade eden Özbakış, alanı ticaret ve kültürün buluştuğu nokta olarak tanımladı.

Hatay Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Özçelik yaptığı konuşmasında bir hayali gerçekleştirdikleri için çok mutlu olduğunu söyledi.

Özçelik: Hayalimiz Lütfü Savaş ile Ete Kemiğe Büründü

Özçelik, “Bizim için çok anlamlı ve önemli bir gün. Bir kentin hayalini gerçekleştiriyoruz. Bu hayalimiz Lütfü Savaş ile ete kemiğe büründü. Kent meydanı projesinin geçekleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Yarışmanın organize edilmesinde büyük pay sahibi iş insanı İbrahim Seyfittinoğlu ise “Yarışma baştan sona çok keyifliydi. Bu proje şehrimiz için çok önemliydi. Vakıf İş Hanı yıkılınca aynı alana yeniden bina yapılmaması için kamuoyunda büyük bir refleks oluştu. Burasının kent meydanı olması Antakya’mız için çok gerekliydi. Antakya bunu ve daha fazlasını hak ediyor. Başından sonuna kadar çok başarılı olan bu yarışmada emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hatay halkının bu projeyi çok istediğini ve projenin Antakya’ya çok yakışacağını söyledi.

Lütfü Savaş Haklı Gururunu Yaşadı

Yarışmaya konu olan alanın Antakya’ya kent meydanı olarak kazandırılmasında büyük pay sahibi olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın konuşmasında haklı gurur ve mutluluk vardı.

Projenin hayata geçmesinde özveriyle mücadele eden ve önüne çıkartılan zorluklara rağmen ısrarla devam eden Savaş, 13 medeniyet ve 27 kültürün nefes aldığı bir kente hizmet etmenin sorumluluk getirdiğini belirtti.

Savaş: Hatay Halkının Parasını Doğru Şekilde Kullanmak İstedik

Vakıf İş Hanı’nın yıkılmasından heyecan duyduğunu aktaran Savaş, “Bina yıkılınca hepimiz heyecanlandık. Sayın Valimiz de bize destek verdi. Anlaşmazlık durumu ortaya çıksa da işin peşini bırakmadık. Çünkü Hatay halkının parasını doğru şekilde kullanmak istedik. Valiliğimiz ve Antakya Belediyesi ile birlikte işin sonuna geldik” ifadelerini kullandı.

Yarışmanın düzenlenmesine katkı sunan İbrahim Seyfittinoğlu için de ayrı bir parantez açan Savaş, “Gerek spor gerek diğer konularda iş insanlarımız Recep Atakaş ve İbrahim Bey bize hep destek oluyor. Bu işte de en çok koşan ve yorulan İbrahim Bey oldu. 24 jüri, 58 projeyi tek tek inceledi. Hocalarımız çok emek verdi. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim” açıklamalarında bulundu.

Başkan Savaş, projenin içinde yer alan Asi Nehri ve HBB’nin projeleri ile ilgili de konuştu.

“Bundan Sonrada Da Birbirimize Sarılarak Yürüyeceğiz”

Asi Nehri’nin 6 yıl önceki ve şimdiki halinden bahseden Savaş, “Asi’nin 6 yıl önceki halini herkes biliyor. Burası nazik ve birikimli bir şehir. Burada her renk var. Özellikle son 10 yıldaki zorlukları hep birlikte yendik. Bundan sonrada da birbirimize sarılarak yürüyeceğiz. Kırsaldaki üreticilerimiz S.O.S veriyor. Kırsal kalkınma projelerimizle onlara destek veriyoruz. Eski Antakya sokaklarındaki sağlıklaştırma projemizle bölgeyi turizm merkezi yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

“EXPO’yu 1. sınıf bir şehir olduğumuzu göstermek için yapıyoruz. Kültürümüz, sanatımız, gastronomimiz ve eğlencemizi EXPO ile iki alanda paylaşacağız. Geleceğe dönük, insan odaklı ve bizi temsil eden projeler yapacağız. Umut vadeden projeleri bir takım olarak hep birlikte hayata geçireceğiz. Bu proje de bir takım çalışmasıydı. Yapılacak meydana Antakya Atatürk Kent Meydanı adını vermek için hazırlanıyoruz. Hepimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Bin bir emek ve zahmetle hazırlanan ve jüri tarafından değerlendirilerek “Satın Alma, Mansiyon ve Derece” ödüllerine layık görülen projelere ödülleri tek tek verildi.

Lütfü Savaş, ödül töreninin sonunda yarışmanın düzenlenmesinde büyük emek harcayan iş insanı İbrahim Seyfittinoğlu’na plaket hediye etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.