İSTE’de İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Etkinliği Düzenledi

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü kapsamında etkinlikler düzenledi. Merkez Yerleşkede Mavi Salon’da düzenlenen etkinliğe İSTE Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Meltem Eken ve Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, İSTE akademik ve idari personelleri ile öğrencileri katıldı.

Etkinlikte ilk olarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Olcay Özkaya günün anlam ve önemine binaen bir konferans verdi. Anma etkinliklerinin anlamaya yardımcı olduğunu ifade eden Özkaya, Milli Mücadelenin manevi kahramanı olarak tanımladığı Mehmet Akif Ersoy’un hayatını ve Milli Mücadele sürecine katkılarını anlattı. Vatan Şairi Mehmet Akif’in kalemini ve kelamını kullanarak milletimizin tam bağımsızlık mücadelesine destek verdiğini belirten Özkaya, “Duygu dünyasına seslenen, dönemin ruhunu yansıtan ve manevi miras olacak İstiklal Marşı’nın yazılması” süreci hakkında katılımcılara bilgi verdi. Konferansının ardından Doç. Dr. Olcay Özkaya’ya plaketini İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meltem Eken takdim etti. Prof. Dr. Eken verdiği kıymetli bilgiler için Özkaya’ya teşekkür etti.

Programda, İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı “12 Mart” konseri verdi. Konserin koro Şefliğini İSTE öğretim elemanlarından Valentyn Trofimov yaparken sunumunu Umut Gürbüz Seydialioğlu yaptı. Etkinlikte son olarak İSTE Tiyatro Topluluğu 12 Mart 1921’de bir Anadolu Kasabasında geçen tiyatro oyununun gösterimini yaptı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.