İstanbul Yenikapı’da ‘Hatay Günleri’ Başladı

2020 yılında Pandemi koşulları nedeniyle düzenlenemeyen ve İstanbulluların özlediği 10.İstanbul’da Hatay Günleri “Biz Biriz! Dünya Bir!” sloganı ve “Birlik” temasıyla İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda kapılarını açtı.

Hatay Valiliği himayesinde, İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen organizasyonun açılışı gerçekleştirildi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na alınarak tescillenen Hatay mutfağının yanısıra tarihi, kültürel değerleri ve güzelliklerinin bir kez daha İstanbul’a taşındığı fuarın açılış kurdelesini Hatay Valisi Rahmi Doğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve eşi Nazan Savaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Av. Doğan Subaşı, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, İBB Daire başkanları, İstanbul ve Hatay ilçe belediye başkanları kesti.

Biz Biriz! Dünya Bir

Bu yılki Hatay Günleri’nde Hatay’ın birliktelik dokusundan yola çıktıklarını belirten İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Yılmazer, “Hatay Türkiye’nin Ortadoğu’ya, Ortadoğu’nun da Akdeniz’den dünyaya açılan kapısıdır. Medeniyetlere beşiklik yapmış, turuncu, mavi ve yeşilin eşsiz kentidir. Bu aziz kentin İstanbul’daki temsilcileri olarak birlik, beraberlik, kardeşlik ruhuyla şehrimizi tanıtmak için çalışıyoruz. Birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış Medeniyetler diyarı Hatay’ımız, barındırdığı etnik, kültürel, sosyal çeşitliliği ile tüm dünyada barış içinde birlikte yaşamanın en güzel örneklerinden biri olma özelliğinde. Hatayımız, dünyanın ilk katolik kilisesi olan Saint Pierre Kilisesi, Türkiye İnanç Turizmi Haritası’nda yer alan Saint Simon Stylite Manastırı, 16. Yüzyılda yapılan Ulu Cami gibi önemli camileri, kiliseleri, havraları ile dinler mozaiğinin barış, kardeşlik, hoşgörü içinde yaşandığı bir şehir. Geçtiğimiz iki yıl boyunca ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan alışık olmadığımız pandemi koşulları, doğal afetler, en başta Hatay’ın etkilendiği mülteci sorunları bize insani olarak birlikte yaşamanın, yardımlaşmanın, paylaşmanın, birbirimize destek olarak zorlu koşulların üstesinden gelebilmenin önemini gösterdi. Her sene ayrı bir tema ile düzenlenen İstanbul’da Hatay Günleri’nin bu seneki temasını tam da bu nedenle, Hatay’ın birliktelik dokusunun örnek oluşturması amacıyla “Birlik”, sloganını da “Biz Biriz! Dünya Bir!” olarak seçtik. Tanıtım günlerine gelen misafirlerimiz ve Hatay’a gelen tüm misafirlerimiz her değerimizde “Birlik” unsurunun izlerini göreceklerdir” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.