İskenderun Öğretmenevinin Temeli Törenle Atıldı

Hatay Valisi Rahmi Doğan, hayırsever iş insanı Ersin Şahin’in katkıları ile yaptırılacak olan İskenderun Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nun temeli düzenlenen tören ile atıldı.

Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nun temel atma törenine, Hatay Valisi Rahmi Doğan, hayırsever iş insanı Ersin Şahin, Hatay Milletvekilleri H. Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Suzan Şahin, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Tolga Depci, Hatay Vali Yardımcısı Yusuf İzci, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, AK Parti İl Başkanı Adem Yeşildal, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mesut Çerko, ilgili kurum temsilcileri ve davetliler katıldı.

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu  638 m2 alana inşa edileceğini belirterek, “Öğretmenevi inşaatı bodrum katı, giriş katı, 4 normal kat ve teras katından oluşmaktadır. Bodrum katında sığınak ve mutfak bölümleri, giriş katında 1 adet idare odası, resepsiyon, lobi, bay-bayan kuaförü ve toplantı salonu, birinci katta 1 adet idari oda, bay-bayan mescitleri, muhasebe odası, kahvaltı ve yemek salonu bölümleri, ikinci, üçüncü ve dördüncü katlarda her katta biri süit olmak üzere 14 oda bulunmaktadır ve toplamda 42 oda olup 84 yatak kapasitesine sahip olacaktır, teras katında ise kafe ve restoran yer almaktadır.  İnşaatı tamamlandığında modern binasıyla İskenderun halkına 7/24 kaliteli hizmet verecek olan İskenderun Öğretmenevinin hayırlı olmasını temenni eder hayırseverimiz Ersin Şahin’e katkılarından dolayı eğitim camiamız adına şükranlarımı sunarım” dedi.

Hayırsever iş insanı Ersin Şahin, “Ben, rahmetli Nevzat Şahin’in oğluyum, rahmetli babam 2018 yılında vefat etti, bende onun adına bu öğretmenevini Valimizin tensipleriyle yapmış bulunmaktayım. Katkısı olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, “İl Milli Eğitim camiasının gayret ve çabasıyla, bizde belediyemize ait olan tüm sorunları elimizden geldiğince en hızlı şekilde çözmeye gayret gösterdik ve bugün temelini atmak gibi bir seviyeye getirdik. İskenderun halkına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan “Hayırlı bir iş için bir araya geldik, öncelikle Ersin beye şükranlarımızı sunuyorum. İskenderun’da öğretmenevi ihtiyacının olduğunu söylediğimizde, seve seve bunu yapabileceğini söyledi, Valilik olarak ihalesini yaptık ve temelini atmış olacağız. Ersin bey ihale yapmadan önce buranın yatırım bedelini Valiliğin hesabına yatırdı dolayısıyla müteahhit ne kadar hızlı çalışır, kaliteli hizmet üretirse buranın açılması da o kadar hızlı olur diye düşünüyorum” dedi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan son yıllarda Hatay’a Milli Eğitim alanında ciddi yatırımlar yapıldığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Biz devlet olarak eğitim sektörüne önemli yatırımlar yapıyoruz, okullarımızı gezdiğinizde gördüğünüz gibi eğitimin her türlü donanımına sahip okullar, sınıflar yaptık. Öğrenci sayılarına baktığımızda sınıflardaki eski 70’li, 80’li sayılar 20’li, 30’lu sayılara düştü, İlimizde Suriyeli öğrenciler olmasına rağmen sınıflarda ki öğrenci mevcudumuz 30’lu, 40’lı rakamları geçmemekte ve her geçen gün eksiklerimizi gidererek yeni yatırımlarla bu açığı da kapatmaya çalışıyoruz. Özellikle Hatay’a son birkaç yıl içerisinde Milli Eğitim Bakanlığının çok ciddi yatırımları oldu, bu konuda Bakanımıza da şükranlarımızı sunuyoruz. Amacımız çocuklarımızın iyi bir eğitim alabilmesi ama eğitim camiasının temel faktörü öğretmenler, öğretmenlerimize sosyal hakları, konforları ve geleceğe daha güvenle bakabilmeleri konusunda onlara her türlü önemi ve desteği veriyoruz. Onlar bizlerin baş tacı her zaman başımızın üstünde yerleri var, bu sebeple öğretmenevi gibi sosyal tesisler çok önemli. Burada böyle bir eksiklik vardı, bu eksiklik Ersin bey’in yatırımı sayesinde giderilmiş olacak. Ben kendisine, ailesine şükranlarımı sunuyorum, babasını rahmetle yad ediyorum, mekanı cennet olsun, Ersin bey ve kardeşleri gibi hayırlı evlatlar yetiştirmişler. Devlet, millet için her zaman fedakârlıkta bulunan ve bulunmak isteyen bu kardeşlerime hem şahsım adına, hem de devletimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Yatırımın kısa sürede tamamlanmasını ve hizmete açılmasını temenni ediyor katılımlarınızdan dolayı da sizlere teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Tören Vali Doğan, protokol üyeleri ve hayırsever iş insanı Ersin Şahin tarafından temel atma butonuna basılması ile son buldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.