İş İnsanı Atakaş, “Eğitime Destek Vermeye Devam Edeceğim!”

Hatay’a gelerek bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hatay ziyaretinde kentin mevcut eğitim yatırımları bütçesinin 619 milyon liradan yaklaşık 2,5 milyar liraya yükseltildiğini söyledi. Bakan özer, bu yatırımların sadece Hatay’a değil, Türkiye’nin her köşesine ulaştırılmaya çalışıldığını da ifade etti.

İlimizdeki ilk ziyaretini Hatay Valiliğine gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, valilik şeref defterini imzalayarak, “Hatay’da eğitimde gelinen noktayı ayrıntılı olarak değerlendireceğiz. İlave yatırımlar planlayacağız. Hatay, özellikle mesleki eğitimde Türkiye’de öncü atılımların yapıldığı şehir. Eğitimde kalitede çok önemli projelere imza atan bir ilimiz” dedi. Daha sonra Valilik Tayfur Sökmen toplantı salonunda gerçekleşen Hatay İl Eğitim Değerlendirme Toplantısına da katılan Bakan Özer, toplantı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Özer, kentin 2022 yılı eğitim yılı için 619 milyon lira olarak planlanan eğitim yatırımı bütçesinin 1 milyar 982 milyonluk ilave ile 2 milyar 591 milyon liraya çıkarıldığını açıkladı. Hatay’ın eğitim alanında geldiği noktanın ayrıntılı olarak ele alındığını ifade eden Bakan Özer, tüm Türkiye’de okulların güvenli eğitim ortamları olması için güçlendirme çalışmalarının yıl sonuna kadar nihayetlendirileceğini belirterek, Hatay’daki okulların depreme karşı güçlendirme çalışmaları için 500, okulların büyük onarım ihtiyaçları için 100 milyon liralık bütçe ilave edildiğini dile getirdi. En fazla yatırımın ise okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için ayrıldığını belirten Bakan Özer, “Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıktık ve şu ana kadar 2 bin 50’si bağımsız anaokulu, 15 bin 500’ü de ana sınıfı olmak üzere aslında 5 bin 150 bağımsız anaokulu kapasitesini oluşturmuş bulunuyoruz. Böylece Türkiye’de beş yaştaki okullaşma oranlarını bir sene gibi kısa sürede yüzde 65’ten yüzde 97’ye ulaştırdık. Üç yaştaki okullaşma oranını yüzde 9’lardan yüzde 16’lara ve dört yaştaki okullaşma oranlarını da yüzde 16’dan yüzde 35 gibi bir orana yükselttik. İnşallah, yılın sonunda bu oranları çok daha yüksek noktalara taşıyıp özellikle beş yaşı yüzde yüze tamamlayıp üç ve dördü de önemli oranda artırarak ortalamasını inşallah yaklaştırmış olacağız” dedi.

Bu kapsamda Hatay’da 3’ü özel eğitim olmak üzere 17 bağımsız anaokulu yapılacağını, merkez ve ilçelerde ihtiyaç olan yerlerde 15 ilkokul, 10 da ortaokul olmak üzere kentte toplam 42 yeni okul yapılacağını, İskenderun’da inşaatı başlatılan öğretmenevinin de hızla tamamlanması için yatırım programına alındığını, Hatay’a bir de olgunlaşma enstitüsü kazandırılacağı müjdesi veren Bakan Özer, Tüm yatırımların Hatay’a hayırlı uğurlu olmasını dileyerek kentte eğitim süreçlerini başarıyla yürüten tüm yönetici ve eğitimcilere teşekkür etti.

Atakaş, “Yaşadığım Sürece Eğitime Destek Vermeye Devam Edeceğim!”

Milli Eğitim Bakanı Özer, daha Kırıkhan ilçesinde hayırsever iş insanı Recep Atakaş tarafından yaptırılan Kırıkhan Recep Atakaş Fen Lisesi’nin temel atma törenine de katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Hayırsever iş insanı Recep Atakaş, “Sayın Bakanım, Fen Lisesinin çocukluğumun geçtiği, acı ve tatlı hatıralarımın olduğu Kırıkhan ilçemize yapılmasına olur verdiğiniz için size yürekten teşekkür ediyorum. Fen Lisemizin yapımı için bana destek veren Hatay Valimiz Sayın Rahmi Doğan’a, Milletvekillerimize, Kırıkhan Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bundan 25 yıl önce babam Naim Atakaş’ın adının verildiği Kırıkhan Naim Atakaş Anadolu Lisesini de yaptırmıştım. Bunun gibi birçok okul yaptırdım, bu okullardan mezun olan çocuklarımızı belli yerlere, makamlara gelmelerini görmek beni çok mutlu ediyor, gurur duyuyorum. Sefa Atakaş Denizcilik Lisesi 8 metre uzunluğunda bir tekne yapmayı başardı. Ayrıca Recep Atakaş Endüstri Meslek Lisesi de üretimden, satışa bölgemizin birincisi, Türkiye’nin de ikincisi oldu. Bir ülkenin kalkınmasında belirleyici unsur eğitimdir. Ülkemizi gelişmiş devletler seviyesinde görmek istiyorsak herkesin maddi ve manevi elinden geleni yapması gerekmektedir. Ben Recep Atakaş olarak yaşadığım sürece eğitime destek vermeye devam edeceğim. İnşallah benden sonra da burada bulunan oğlum Mustafa Atakaş ve yeğenim İhsan Ar bu yatırımları yapmaya, eğitime destek olmaya devam edecek” diye konuştu.

Hatay Milletvekili TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, “Bugün bir hayalimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bakan yardımcılığı döneminizde de sizleri misafir ettik, çok değerli projelerin altına imza attınız. Recep Atakaş Fen Lisesinin yapımında da imzanız var. İnşallah bu okulumuzdan da çok kıymetli insanlar yetişecek. Ayrıca 600 Milyon olan Hatay yatırımını 2,5 Milyara çıkartılması noktasında değerli Bakanımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Hatay’ımıza katkı sağlayan hayırseverlerimize de teşekkür ediyorum, hayırlarının artarak devam etmesini istiyoruz. Bu eserin ortaya çıkmasında büyük emeği olan değerli Valim Rahmi Doğan’a çok teşekkür ediyorum. Burada emeği geçen tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan da, “Sayın Bakanım, sabah bir değerlendirme toplantısı yaptık. Bakanlığımızın ilimize yaptığı ve bundan sonra yapacağı yatırımları değerlendirdik. Ben Hatay halkı adına zat-ı alinize şükranlarımı sunuyorum. 2022 yılının içerisinde planlananları kat kat arttırarak Hatay’ın eksiklerini gidermek için bizlerin önünü, yolunu açtınız. Hatay’da milli eğitim yatırımları hızla devam ediyor. Ancak hayırseverlerimizin de Hatay’a, Hataylılara ciddi katkıları oluyor. Bizlerin yükünü alıyorlar, ben hem bu hayır işini yapacak olan Recep Atakaş’a, hem diğer ilçelerimizde benzer yatırımlar yapan ve yapmak isteyen hayırseverlere şükranlarımı sunuyorum. Burası okullar bölgesi, Kırıkhan’ın en güzel lokasyonuna sahip bir bölge. Burası ciddi yüksekliği olan bir alandı. Bu alanı Kırıkhan Belediye Başkanımızla birlikte bu duruma getirmiş bulunuyoruz. Burası yeni nesillerin yetişmesine, geleceğimizin sahibi olan gençlerimizin yetişmesine vesile olacak. Ben hayır sahibi Recep Atakaş’a, emeği geçen tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bir ülkenin en kalıcı sermayesinin beşeri sermayesi olduğuna işaret ederek bu sermayenin niteliğini artıracak en önemli enstrümanın da eğitim olduğunu getirerek ülkelerin toplumlarının refahını yükseltmek için en fazla yatırım yaptıkları alanın eğitim olduğunu işaret eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Maalesef bizler 2000’li yıllara geldiğimiz zaman eğitim karnemizin çok da iyi olmadığını görüyoruz. 2000’li yılların başında ilkokul hariç eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarının yüzde 50’nin altında gerçekleştiğini görmekteyiz. Bu, ne demek? Ülkemizin en önemli fırsat penceresi genç nüfus olmasına rağmen biz ülke olarak bu genç nüfusu tüm kademelerde eğitimle maalesef buluşturamamışız” dedi.

2000’li yıllarda beş yaş grubundaki yüz çocuktan sadece 11’inin, lise çağındaki gençlerin yüzde 44’ünün okullarla buluşabildiğini kaydeden Bakan Özer, 2000’li yıllardan sonra gecikmeli bir eğitim seferberliğiyle okullaşma oranlarının ilk kez tüm kademelerde yüzde 95’in üzerine çıkarıldığını ifade ederek, “Eğitimin önündeki antidemokratik uygulamaların tamamı kaldırıldı. Düşünün, bu ülkede kız çocuklarının eğitimle buluşmasının önünde başörtüsü gibi bir yasak vardı. İmam Hatip liselerinin, meslek lisesi mezunlarının yükseköğretime erişimini engelleyen katsayı uygulaması vardı. İşte bu dönemde bir taraftan okullaşma oranları artırılırken aynı zamanda eğitimin önündeki tüm antidemokratik uygulamalar kaldırıldı. Türkiye’nin en ücra noktalarına kadar hizmetimizi, hizmetimizin kalitesini sürekli arttırmak için, gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Hatay ziyaretinde kentin mevcut eğitim yatırımları bütçesinin 619 milyon liradan yaklaşık 2,5 milyar liraya yükseltildiğini, bu yatırımların sadece Hatay’a değil, Türkiye’nin her köşesine ulaştırılmaya çalışıldığını ifade eden Bakan Özer, “Yeter ki çocuklarımız çok daha güvenli, sağlıklı okullarda eğitime erişebilsinler. İçinde bulundukları lokasyondan, sosyoekonomik arka planlarından bağımsız şekilde herkes en nitelikli eğitime erişebilsin. Tek derdimiz bu. Hiçbir ayrım yapmadan Türkiye’nin her noktasına eğitim yatırımlarını ulaştırmak için çaba sarf ediyoruz. İnşallah, yarınlarımız çok daha güzel noktalara ulaşacak” dedi. Bu süreçte en büyük paydaşlarından birinin de geleceğin Türkiye’sini inşa edecek gençlerin eğitim alacağı okulları inşa ettiren hayırseverler olduğunu dile getiren Bakan Özer, Kırıkhan Fen Lisesinin bölgeye kazandırılması nedeniyle Recep Atakaş ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bakan Özer, düzenlenen törenin ardından Hatay Valisi Rahmi Doğan ve beraberindeki heyet ile birlikte Kırıkhan Kültür ve Sanat Merkezi olarak düzenlenen Kırıkhan ilçemizdeki Tarihi Sarı Okul’u gezerek, restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Akabinde, İskenderun ilçemizde Tosyalı Holding tarafından yaptırılan Tosyalı Özel Eğitim Okulu’nun inşaat alanını ziyaret ederek, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Bakan Özer, Payas ilçemizde Tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’nde bulunan İlçe Halk Kütüphanesini de ziyaret ederek, öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Bakan Özer son olarak program dahilinde Vali Doğan ve beraberindeki heyet ile birlikte okul idarecilerimiz ve öğretmenlerimizin katılımıyla gerçekleşen 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı Değerlendirme Toplantısına katıldı. Program İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ve Hatay Milletvekili TBMM Dijital Mecralar Başkanı Hüseyin Yayman’ın konuşmalarının ardından katılımcılara hitaben bir konuşma gerçekleştiren Vali Doğan, “Sabah yapmış olduğumuz toplantıda Hatay’ın yatırımlarını değerlendirdik. 2022 yılı için bize ön görülen ödeneklerin kat kat üstünde bir ödenek takviyesiyle önümüzü açtınız. Ben zat-ı alinize şükranlarımı sunuyorum. Talimatlarınızı en iyi şekilde takip edip, hepsini yerine getireceğimizden emin olabilirsiniz. Sizin gönderdiğiniz ödenekleri alanda doğru bir şekilde kullanacağız, bundan hiç şüpheniz olmasın. Bugün bir hayır sahibi tarafından yaptırılan okulumuzun açılışını yapmanız bizi çok mutlu etti. Hayır sahiplerimiz İlimizde çok ciddi yatırımlar yapıyorlar. Buradan onlara hem şükranlarımı sunuyorum, hem de zat-ı alinize onları onure ettiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

2022-2023 eğitim öğretim yılına çok yoğun bir tempoda başladıklarını, salgın sürecindeki kapanmaların ardından okulların ara vermeden yüz yüze eğitim yaptığı bir dönemi yaşamanın mutluluğu içinde olduklarını, okulların toplumdaki eşitsizliklerin dengelendiği yerler olduğunu, okullar kapandığı zaman bu imkâna en fazla ihtiyacı olanların en fazla kaybedenler olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Eğer biz okulları açmasaydık ülkenin bu kadar kolay bir şekilde normalleşmesi mümkün değildi.  İşte bu tarihî katkılardan dolayı ben Millî Eğitim Bakanı olarak tüm öğretmenlerime hem birinci dönemin sonunda hem ikinci dönemin sonunda başarı belgesi gönderdim” dedi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılına girerken eğitimde kronikleşen problemleri kaldırarak güzel başlangıçlar yapmak için çalıştıklarının altını çizen Bakan Özer, daha önceki yıllarda yapılanlara ilave üç şey yaptıklarını ifade etti. İlk kez 12 Eylül’de eğitim öğretim yılı başlamadan bir hafta önce tüm Türkiye’deki okullarda 60 bin temizlik görevlisinin göreve başlatıldığını, tüm öğrencilerin yardımcı kaynak ihtiyacının öncelikle elektronik ortamda paylaşılarak ardından da basılı olarak öğrencilere ulaştırıldığını dile getiren Bakan Özer, “2022-2023 eğitim öğretim yılı başında ders kitapları gibi yardımcı kaynakları da basıp ücretsiz olarak tüm illerimize gönderdik. 153 milyon ders kitabı ücretsiz ulaştırılırken 160 milyon da yardım kaynağı öğrencilerimize ulaştırdık” dedi.

Yıllardır okulların bütçesinin bir sorun oluşturduğunu, ihtiyacı olan okullara daha fazla bütçe gönderilmesiyle ilgili temenniler dile getirildiğini hatırlatarak, şu anda tüm okullara bütçe gönderildiğini ifade eden Bakan Özer, bu miktarın 6 milyar 200 milyon lira olduğunu ve kırtasiye, küçük onarım ve temizlik gibi ihtiyaçlar için gönderilen 6 milyar 200 milyon liranın 4 milyar 100 milyonunun kullanıldığını ifade eden Bakan Özer, “Hükümet son yirmi yılda en büyük bütçeyi Millî Eğitim Bakanlığına verdi. Bu kadar okul yapan, bu kadar büyük bütçeyi Millî Eğitim Bakanlığı’na ayıran iktidar, okulların ihtiyacını karşılamaktan aciz kalabilir mi? Bakın hala 2 milyar lira okulların hesabında duruyor. Amacımız, okullarımızı kimseye muhtaç etmemek. Kullanmaktan çekinmeyin” ifadelerine yer verdi.

Bakanlık olarak yeni dönemde üç unsura ağırlık verildiğini hatırlatan Milli Eğitim Bakanı Özer, “Birincisi okul öncesi eğitim. Okul öncesi eğitim, eğitim kademelerinin en kritik aşamasını oluşturmakta. Çünkü eğer okul öncesi eğitime erişimde dezavantajlar ve kısıtlamalar varsa eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirebilmeniz, okullar arası başarı farkını ortadan kaldırabilmeniz mümkün değil. 2000’li yıllarda beş yaşta okullaşma oranı yüzde 11. Üç dört yaş yok zaten. Göreve geldiğimde, üç yaşta Ağustos 2021’de yüzde 9 olan okullaşma oranını şu anda yüzde 16’ya çıkardık. 4 yaşta okullaşma oranı yüzde 16 iken bugün yüzde 35’e, 5 yaşta okullaşma oranı yüzde 65 iken bugün yüzde 97’ye yükseldi, yıl sonu yüzde 100’e çıkaracağız inşallah. Türkiye’de 2 bin 782 anaokulu vardı, biz, 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıktık. Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde proje başlattık, bir yılda 2 bin 50 bağımsız anaokulunu hizmete aldık, 15 bin 500 anasınıfı açtık. Bu, 3 bin 100 tane bağımsız anaokuluna tekabül ediyor basit olarak. Dolayısıyla 5 bin 150 bağımsız anaokulu kapasitesine ulaştık. Bakın bu adımlar 1 yılda oldu” dedi.

Okul öncesi eğitimle ilgili eğitim ekonomistlerinin söylediği ‘Uzun vadeli getirisi maksimum ama yatırım maliyeti minimum olan eğitim yatırımıdır’ ifadelerine yer veren Bakan Özer, “Çünkü okul öncesi eğitim sadece bilişsel becerileri güçlendirmez, aynı zamanda psiko-sosyal, duygusal gelişimlere de katkı vererek bilişsel olmayan becerileri de güçlendirir.” ifadesini kullandı. Özer, “Okul öncesi eğitime giden bireylerin, gitmeyen bireylere göre eğitimde ve istihdamda kalma süreleri çok yüksek ama kritik bir şey daha var. Suça bulaşma oranları da çok düşük. Yani biz okul öncesi yatırımla bu ülkenin geleceği için çok ciddi bir yatırım yapmış olduk. Bu sayede aynı zamanda çocuğunu okula ücretsiz gönderemeyip evinde kalan kadınların istihdamına da imkân sunulmuş olacak” değerlendirmelerinde bulundu. Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunan Bakan Özer’e, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Mustafa Bakçepınar, İlçe Belediye Başkanları, İl Protokolü eşlik etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.