İlk Günde Teknoversite’ye Büyük İlgi!

İskenderun Teknik Üniversitesi’nin geleneksel hale getirdiği ve bu yılda 7.sini düzenlenen Teknoversite Günleri bugün başladı. Teknoversitenin ilk gününde İSTE Merkez Kampüsünde üniversite öğrencilerinin takım halinde katıldıkları ve projelerini sergiledikleri stantlar gezildi.

Üniversite yerleşkesinde kurulan stantları İskenderun Teknik Üniversite Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci ve protokol üyeleri gezdi. Öğrencilerin sergiledikleri projeler özellikle lise ve meslek lisesi öğrencileri büyük ilgi gösterdi. İSTE Meslek Yüksek Okulu Öğrencilerinden oluşan Hepiste Takımının “Hidrojenli Araç Eğitim Seti” projeleri oldukça dikkat çekti. Projeleri hakkında bilgi veren Hepiste Takımı Öğrencileri, “Hidrojen gazı ile çalışacak bir taşıtın sisteminde bulunan bütün malzemelerin olduğu Hidrojenli Araç Eğitim setidir. Hidrojen tüplerinden gelen Hidrojen gazı otomatik manometre ile 0,5 bar çıkış vererek Hidrojen Supply valfi yardımıyla Fuel-Cell cihazına aktarılır. Fuel-Cell cihazı, gelen hidrojen gazını elektriğe çevirerek sürücüden çıkan kablo ile motoru çalıştırır. Motoru Fuel-Cell cihazı ile çalıştırabildiğimiz gibi batarya ve sistemdeki güç kaynakları ile de çalıştırabiliriz” derken, güç kaynakları ile de motoru hareket ettirecek kapasitede olduğunun da altını çizdiler.

İSTE Merkez Kampüsünde stant açan üniversiteliler, stantlarını inceleyen konuklarına projeleri hakkında bilgi vererek, projeleri hakkında kendilerine yöneltilen sorulara da yanıt verdiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.