HBB Başkanı Lütfü Savaş, Dörtyol ve Erzin Yaylalarını Gezdi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Dörtyol ve Erzin yaylalarında hemşerileriyle bir araya geldi. Yüksek kesimlerinde bulunan Küçük Bağrıaçık, Karıncalı, Üçkoz, Taşlı Ufacık ve Bağrıaçık yaylalarında yaşayan hemşehrilerini ziyaret eden Savaş, yaylalarda yapılan hizmetleri yerinde inceledi ve bölge sakinlerinin taleplerini dinledi.

Yayla yollarına yapılan 30 kilometrelik beton asfalt çalışması ve sulama kanalları gibi hizmetler sayesinde rahatladıklarını belirten vatandaşlar, memnuniyetlerini dile getirerek Başkan Savaş’a teşekkür etti. HBB Başkanı Savaş ziyaretler sırasında yaptığı konuşmalarda Türkiye gündemini değerlendirdi ve bölgeye yapılacak hizmetler hakkında bilgiler verdi. Yaylalarda yapılan hizmetlerden dolayı teşekkür eden vatandaşlara hitap ederek konuşan Savaş, “Biz her kökte çıkan yeşermiş ağaçlarız, hepimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milleti için çalışıyoruz. Artık Türkiye’de Alevi’si, Sünni’si, Kürt’ü, Çerkez’i, Arap’ı, Türk’ü, sağcısı, solcusundan çok bu vatana hizmet edenlerle, bu vatanın bayrağını yukarı kaldıranlarla bu vatandan geçinenleri ayıracağız. Bu vatan hepimizin. Her kesimden doğru ve düzgün insanlar var. Biz o doğru insanları bulacağız. Bizim davamız, buradaki insanları tek bir vücut gibi bir arada tutmak. Biz birbirimize sahip çıkacağız. Ülkemize, milletimize borcumuz neyse onu yapacağız. Gücümüz yettiğince bütün imkânlarımızla hepinizin yanındayız.

Hatay geçen yıl Türkiye genelinde 7. sırada vergi vermesine rağmen aynı seviyede bütçe ayrılmadı. 25 milyar lira vergi verdik. Bunun 2.7’sini yatırım olarak bize ayırmışlar. Yüzde olarak baktığımız kırkta birini vermişler zekat niyetine. Genel bütçeden bir tane battı çıktı yok. 8 buçuk yılda 30’a yakın köprü yaptık. Bu köprülerin hemen hemen hepsinin Devlet Su İşlerinin yapması lazım. Buraya hükümetin destek vermesi gerekiyor. En son alınan vergi 25 milyar ancak ayrılan yani Hatay için harcanması düşünülen miktar 600 milyon lira” ifadeleriyle hükümetin uyguladığı politikaya tepki gösterdi.

Artan maliyetlerin ve dolar karşısında Türk lirasının kaybettiği değer sebebi ile aksayan hizmetlerden de söz eden Başkan Savaş, “Geçen sene 7 metre eninde 1 kilometre uzunluğundaki beton asfaltı 700 bin liraya mal ederken şu anda 4 buçuk milyon oldu. Mesela altyapı yatırımlarının maliyeti 1 yılda 5 kat arttı. Birçok ilçede altyapı yapıyoruz ancak işi yapan firmaların yüzde 70-80’i işi bırakmış durumda. Çünkü dolar bazında ihaleye girmişler ancak dolar bile artan maliyetleri karşılamıyor. Bu durumların gerçekten düzeltilmesi lazım. Ben işin ideoloji tarafında değilim. Türkiye’nin ideali yaşaması gerekiyor. İdeal ne ise o idealin peşine düşmek lazım” ifadelerini kullandı.

Dörtyol ve Erzin’de yapılan hizmetlerden de bahseden Savaş, “Erzin ve Dörtyol’da çok hizmet yaptık. İnşallah bu yıl sonuna doğru Dörtyol’daki içme suyu şebekemizi de bitireceğiz” diyerek bölge sakinlerine müjdeyi verdi. Yaptığı ziyaretlerde çocukları da unutmayan Savaş, Atakaş Hatayspor forması hediye ederek onları sevindirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.