Hattena Cennete Açılan Kapı Sergisi Hataylı Sanatseverlerle Buluştu

Mira Koldaş Sanat Galerisi tarafından hazırlanan Hattena Cennete Açılan Kapı sergisi Antakya’da kapılarını açtı.

Dünya çapında ün yapmış Devrim Erbil başta olmak üzere ünlü sanatçılar Ergin İnan, Süleyman Tekcan, İhsan Ökten ve Hakan Esmer’in resim ve heykellerinin yer aldığı 30 eser Hatay Büyükşehir Belediyesinin katılarıyla Hataylı sanatseverlerle buluştu.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın himayelerinde düzenlenen serginin açılışına üniversiteler, sanat camiasından çok sayıda konuk katıldı.

Katılımcılar, değerli sanatçılar ile görüş alış verişinde bulunurken, sanat eserlerini yakından inceleme fırsatı buldu.

Serginin açılışını yapan Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş sergiyi dikkatle inceleyerek,  eserler hakkında bilgi aldı.

Lütfü Savaş, bu önemli ve anlamlı sergiye ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Habib-i Neccar Dağı, St. Pierre Kilisesi gibi tarihi değerlerin ortasında yer alan Müze Otel’de önemli sanatçıları ağırladıklarını söyleyen Savaş, “Birbirinden kıymetli sanatçılarımızı burada görmekten dolayı heyecanlıyız. Hatay, sadece geçmişteki kültür ve medeniyet birikimiyle değil güncel sanatsal faaliyetlerle de anılıyor. EXPO ile bu da hız kazanacaktır. EXPO aracılığıyla daha fazla sanatçıyı ve sanat organizasyonunu şehrimizde ağırlayacağız” dedi.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş “Hatay, EXPO ile yaşayan ve yaşatan bir şehir olacak. Farklı sanat dallarını sanatseverlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Şehrimize gelen sanatçılarımıza çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Sergiye eserleri ile katkı sunan Ressam Ergin İnan, Hatay’da olmaktan mutlu olduğunu belirterek “Burada bir tarih yatıyor. O tarihi ve izlerini görmek için geldim. Serginin burada organize edilmesi çok anlamlı” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.