Hataylı Arıcıların Ustalıkları Belgelendi

Hatay Arıcılar Birliği ile Payas Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünün müşterek düzenlediği arıcılık meslek edindirme kurslarına katılan 182 kursiyer düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Hatay Arıcılar Birliği bahçesinde gerçekleşen törene, Hatay İl Tarım Müdürü Ergün Çolakoğlu, Payas Kaymakamı Polat Kara, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Payas ilçe Milli Eğitim Müdürü Eray Sarı, Hatay Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Ekici, Payas Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Erkal Yiğit, davetliler ve arıcılar birliği üyeleri katıldı.

Hatay Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Ekici “Arıcılık bugüne kadar meslek sayılmıyordu. Türkiye Arıcılık Birliği Merkezi ile Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa çalışmaları sonucunda arıcılık bir meslek olarak onaylandı. Kurslarını tamamlayan üyelerimize ustalık belgelerini taktim edeceğiz. Biz Hatay’da bu tür meslek belgelerini veren Türkiye’de 3. il konumundayız bundan dolayı da kendimizi başarılı görüyoruz” diye konuştu.

Payas Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Erkal Yiğit “Bugün burada, Arıcılar birliği üyesi arkadaşlarımıza ustalık belgesi vereceğiz. Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu karar ile Arıcılık artık bir meslek olarak yapılabilecek. Arıcılık ile uğraşanlara ve bu belgeye hak eden 182 kişiye ustalık belgelerini takdim edeceğiz. Bu belgeyi alan Arıcılar birliği üyeleri, işyeri açabilecek, mesleği ile istihdam yapabileceklerdir. Belgeyi hak kazanan herkese hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Arıcılar Birliği üyelerine Ustalık Belgeleri verildi. Tören, toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.