Hatay’ın İçme Suyu Analizleri Temiz Çıktı

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi(HATSU) kendi laboratuvarlarında yapılan su analizleri sonucunda 15 ilçedeki içme suyunda herhangi bir sorun olmadığını raporladı. Ağustos ayı içerisinde farklı tarihlerde il genelinde yaklaşık 170 farklı noktadan alınan ve uygun olduğu belirlenen su numuneleri Hatay İl Halk Sağlığı Laboratuvarına gönderildi.

Aralarında su deposu, meydan çeşmesi, askeriye, okul, camii ve çadır kentlerin de olduğu farklı noktalarda alınan ve içilmesi uygun bulunan su numuneleri ile ilgili HATSU’dan yapılan açıklamada, “Hatay genelinde HATSU denetimi ve kontrolündeki tüm depo ve şebekelerden içme, kullanma suyu, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’te yer alan parametrelere göre analizi yapılarak ve insan sağlığına uygun hale getirilerek şebekelere verilmektedir.

İnsan sağlığını korumak, suyu temiz şekilde iletmek amacıyla 15 ilçede depolardan meskenlere verilen içme suyu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından rutin olarak numune alınıp Hatay Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilerek denetleme ve kontrol izlemesi yapılmaktadır. Ayrıca, HATSU teknik personeli tarafından da günlük olarak gerekli kontroller yapılmaktadır. Yapılan işlemler ile suda bulunması muhtemel toksik, sağlığa zararlı maddeler ile hastalık yapıcı mikroorganizmalar etkisiz hale getirilerek, içme suyu standartlara uygun, sağlıklı ve kaliteli şekilde iletilmektedir” denildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.