Hatay’ın Değerleri EXPO İle Dünyaya Açılacak!

Hatay’ın turizmi, ticareti, tarımı ve geleceği için Expo gibi önemli bir organizasyonu kente kazandırdıklarının altını çizen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO 2021’in 1 Nisan’da başlayacağını belirtti.

Hatay’ın marka değerini arttırmak için büyük adımlar attıklarının altını çizen Başkan Savaş, Expo’nun Suriye’de yaşanan olaylardan her anlamda olumsuz etkilenen Hatay’a yeniden can suyu olabilecek projeleri hayata geçirmek ve şehrin değerlerini dünya pazarına sunmak için önemli bir yatırım olduğunu söyledi.  

1 Nisan’da EXPO’21 Hatay açılışına herkesi davet eden Başkan Savaş, “EXPO’21 için İskenderun-Arsuz ve Antakya-Defne olmak üzere 2 ayrı alan tasarladık. İskenderun’da dünya şehirlerinin katıldığı 100 dönümlük bir alan olacak. Antakya kısmında ise Türkiye’den şehirlerin katıldığı 220 dönümlük bir alan olacak. İskenderun’da 8 bin kişilik bir Expo alanı bir de 10 bin kişilik bir Expo alanımız var. Antakya’da 3 bin 500 kişilik bir amfi tiyatromuz var. Gastronomi ile ilgili bir alanımız var burada şehirlerimiz kendi mutfaklarını tanıtma imkanı bulacak. Bu alanda bir battı- çıktı inşaatımız sırasında bulduğumuz 5. yy’a ait bir şapeli de sergileyeceğiz. Şehrimizde yaşayan 13 medeniyeti temsil eden bir medeniyetler bahçemiz yer alacak. Tıbbi aromatik bitkilerimizin ekili olduğu bir insan figürümüz de alanda olacak. Alanlarda aynı zamanda eğitim, kültür ve sanat faaliyetleri de sahne alacak” dedi.

Hatay’ın ekonomik zorlukları aşabilmesi ve kentte yaşayanların refah seviyesinin yükselmesi için kırsal kalkınma projelerine ağırlık verdiklerini de ifade eden Lütfü Savaş, bu sayede köyden kente göçü önleyerek kırsalda yaşayan insanların topraklarında daha mutlu ve verimli bir şekilde yaşamasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Başkan Savaş, Expo’yu tamamen kendi imkanlarıyla yaptıklarını söylerken, “Hükümetimiz denizlerde yatı olan insanlara vergi muafiyeti getirmiş durumda. Ancak ülkede hizmet veren belediyelere, işletmelere ve halka vergi muafiyeti yok. Bizim şehrimizde 75 bin aile yardıma muhtaç. Biz onlar için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz ancak tek başına belediyeler bu yükü böyle bir ekonomik ortamda üstlenemez. Vatandaşlarımıza ulaştıracağımız su için 13 milyon TL elektrik faturası geliyordu. Şimdi ise yaklaşık 35 milyon TL elektrik faturası geliyor. Böyle giderse parti ayrımı olmaksızın hiçbir belediye halka hizmet edemeyecek” derken, Hatay’ın dünyaya deniz yoluyla da açılabilmesi için Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin startını verdiklerini ve bu hususta çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.