Hatay’da Yapılan 11. Türkiye Aba Güreşi Şampiyonası Tamamlandı

Hatay’ın Anavatana katılışının 83. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 11. Türkiye Aba Güreşi Şampiyonası ile sona erdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen şampiyonada Kocaeli, Konya, Bursa, Hakkâri ve Artvin gibi Türkiye’nin 33 şehrinden gelen 790 güreşçi er meydanına çıktı.

60’a yakın hakem ve gözlemcinin görev yaptığı şampiyonada güreşçiler 10 farklı sıklette müsabakalar gece geç saatlere kadar sürdü. HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’ndeki mersahta yapılan müsabakalarda güreşçiler, şampiyon olabilmek için büyük mücadele ortaya koydu.

Centilmence ve Türk’e yakışan maçların yapılması temennisinde bulunan HBB Başkanı Lütfü Savaş, “Bugün yaptığımız Türkiye şampiyonası, Eylül ayında yapacağımız dünya şampiyonasının habercisidir. Dünya şampiyonamıza yaklaşık 45 ülkeden güreşçi gelecek. Biz artık dünyaya açıldık. Güreşçilerden seyircilere kadar artık bu sporun hakkını vermeliyiz. Aba güreşi modern, estetik ve tüm dünyanın kabul edeceği bir formata taşımak için çalışmalara devam ediyoruz. 5 bin yıllık ata sporunun gelişimi için katkı sunan herkese teşekkür eder, sporculara başarılar dilerim” dedi.

Dünya Uluslararası Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu Eş Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, aba güreşinin İspanya’dan Sibirya’ya, Moğolistan’dan İtalya’ya kadar farklı coğrafyalarda yapıldığını belirterek, “İran, Gürcistan, Almanya gibi ülkelerde aba güreşleri için önemli organizasyonların yapılmaktadır. Türk’ün eseri dünyada tanınır hale geldi. Biz de Hatay’ın güzelliklerini dünyaya tanıtıyoruz. Bu başarı, Lütfü Savaş’ın eseridir. Emeklerinden dolayı Başkanımız Lütfü Savaş’a teşekkür ederim” dedi. Başkan Öztek, Aba Güreşinin tanıtılması için yaptığı çalışmalardan ötürü Lütfü Savaş’a şilt takdim etti.

Müsabakalar sonunda 45 kiloda Konya’dan Mücahit Alıcı, 50 kiloda Kahramanmaraş’tan Ozan Datlı, 55 kiloda Hatay’dan Hamut Hanelçi, 60 kiloda Hatay’dan Ferhat Kılıç, 65 kiloda Ankara’dan Yusuf Uraz, 70 kiloda Ankara’dan Fatih Önalan, 75 kiloda Ankara’dan Hüseyin Bakır, 80 kiloda Ankara’dan Hasan Kaya, 90 kiloda Kocaeli’nden Şahin Turşak ve 100 kiloda Gaziantep’ten Barış Güngör Türkiye şampiyonu olmaya hak kazandı.

Dereceye giren sporculara madalya ve ödüllerini Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.