Halil Şahin, “Firmalar, Yüksek Faiz Karşısında Çok Zorlanıyor!”

Meclis Başkanı Okan Belli Başkanlığında gerçekleştirilen İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Haziran ayı Meclis toplantısına, Onursal Başkan Halil Şahin’de katıldı. Onursal Başkan Şahin, meclis üyelerine ülke ve bölge ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

İTSO toplantı salonunda gerçekleştirilen meclis toplantısında söz alan Onursal Başkan Halil Şahin, işletmelerin bu zorlu süreçte  hesabını çok iyi yapması gerektiğine dikkat çekerek; “Maalesef son aylarda yüksek fiyatlar ve faiz artırımı konusunda Türkiye’nin geldiği noktanın  pek iyi olmadığını ancak iş insanları olarak geleceğe umutla bakılması gerektiğine inanıyoruz. Firmaların yüksek faiz karşısında çok zorlandığını, finansmana erişim noktasında  ise güçlük çektiğini görüyoruz, Zaten bankalarda dolar bulmak çok zorlaştı. Bankalardan dolar cinsinden kredi bulma imkânımız yok denecek seviyelerde. Türk lirası mevduatlarındaki yüksek faiz ise, işleri daha da yokuşa sürmektedir. Firmalarımızın kendi öz kaynakları veya ellerindeki mevcut kaynakları, döner sermeyesi, işletme gelirleri varsa onu elinde tutsun ve iyi değerlendirsin, Şu an ülkemizde peş peşe yapılan zamların ardından önümüzü göremez hale geldik. O yüzden tüm işletmelerimiz hesabını kitabını iyi yapması lazım” dedi.

Daha sonra söz alan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise Haziran ayı meclis toplantısında bölgemiz ve ülkemizdeki son ekonomik gelişmeleri değerlendirerek, “Artık dünyanın bir yerinde yaşanan, siyasi veya ekonomik herhangi bir gelişme, tüm ülkeleri etkileyebiliyor. Ülkemizin coğrafi konumu, bizi ister istemez dünyadaki pek çok gelişmenin merkezine yerleştiriyor. Son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmeler, Asya’daki ülkelerin ekonomik yükselişi ve dünyada yeni bir ticaret yapma anlayışına geçilmesi nedeniyle, uluslararası sistemin yeniden tasarlanmasını gerektiren günler yaşıyoruz. Devletlerarası savaşın yaşanacağına ihtimal vermeyeceğimiz Avrupa’da, yaklaşık dört aydır yıkıcı ve insani dramlarıyla ekranlarımıza yansıyan bir savaş yaşanıyor. Dünyada yalnızca enerji fiyatlarında değil, gıda fiyatlarında da, bir patlama yaşandığını görüyoruz.  İş dünyası olarak istikrarlı ve güven veren bir ekonomi politikasının hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

İTSO Haziran ayı Meclis toplantısında,  Hesapları İnceleme Komisyon Başkanı Tuncay Paşaoğlu, gelir ve giderler ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. İTSO Haziran ayı Meclisinde, gündemdeki konular görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.