Güven, “Arsuz Belediyesi Var Oldukça Tarıma Desteğimiz Sürecek…”

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Arsuz Kaymakamlığı’nda gerçekleştirilen “Muz Üretimi Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı. Başkan Güven, Arsuz’un ekonomisinin ağırlıklı olarak 2T üzerine kurulu olduğunu bunlarında tarım ve turizm olduğunu belirtti.

Arsuz Kaymakamlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Asaf Güven, “Ben her zaman Arsuz’un ekonomisinin, ağırlıklı olarak 2T üzerine kurulu olduğundan bahsediyorum. Bunlar Tarım ve Turizmdir. Tarım, sürdürülebilir olmalıdır. Yıllarca sürdürülecek tarım politikasının siyaset üstü yürütülmesi gerektiğine inanıyorum. Arsuz’da tarım, çok önemli bir yerde. Arsuz’un en önemli tarımsal ürünlerinden biri de Muz’dur. Muz, Arsuz’da yetiştirilen ve ülke geneline ihraç edilen önemli bir tarım ürünüdür. Üçgüllük mahallemizde yetiştirilmektedir.

Bizler Arsuz Belediyesi olarak, tarıma katkı anlamında ne yapılabileceği konusunda geldiğimiz günden beri çalışıyoruz. Bilinçli bir tarım politikası olması gerektiğini vurguluyoruz. Kişinin bilgilendirilmesi ve aynı zamanda örgütlenmesi gerektiğine de inanarak, bir yola çıktık. Bu yolda hem Arsuz Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni hem de Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin kurulmasına öncülük ettik. Bu kooperatifler şu an emekleme aşamasındadırlar. Örneğin, şu an kadın girişimcilerimiz üretime geçti ve markalaşma yolunda önemli adımlar attılar. Burada, eskiden çok fazla ekilen karakılçık buğdayından; ince ve kalın bulgur, kömbe, erişte gibi ürünlerin seri üretimine geçilmiştir. Arpaderesi mahallemizde Tarım Akademisini kurduk ve Arsuz Belediyesi var olduğu sürece tarıma destek verecektir. Tüm kurum ve vatandaşların bu çalışmalara katkı sağlamasını talep ediyorum” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.