GÜÇSİAD İl Başkanı Uygun; “İş Dünyası Sanayi Devrimine Hazır!”

Türkiye’nin kendi üreteceği %100 yerli otomobile sahip olmalı talimatıyla başlatılan çalışmalar içerisinde firmaların start aldığını dile getiren GÜÇSİAD Hatay İl Başkanı Sabahattin Uygun, yerli otomobil yedek parçalarının Hatay’da üretilmesinin sanayimize ve bölgemize hareket getireceğini belirtti.

İhracatçıların ve sanayicilerin yeni rekabet ortamı ile baş edebilmesi için yenilikçi olması gerektiğine vurgu yapan GÜÇSİAD Hatay İl Başkanı Uygun, “2023 vizyonunda dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmayı hedefleyen ülkemiz yeni ufuklara ilerlerken GÜÇSİAD, Türkiye için üreten, çalışan ve ekonomiye katma değer sağlayan iş adamlarının sesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Yenilikçiliğe dönük ekonomi politikaları olmadan uluslararası rekabette avantaj sağlamak mümkün değildir. KOBİ’lerimizin teknoloji ve altyapı olanaklarını artırarak üretim yapılarını yeniden dizayn etmeleri gerekiyor. Kesinlikle yerli otomobil yedek parçalarının Hatay’da üretilmesi sanayimize ve bölgemize hareket getireceği gibi istihdama da büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Gelişmekte olan ülkeler için fırsatlar sunan Endüstri 4.0 sistemi ile ilgili açıklama yapan GÜÇSİAD Hatay İl Başkanı Sabahattin Uygun, “Artık gecemizi gündüzümüze katıp daha fazla çalışma vakti. Bunu yaparken web teknolojileri, otonom üretim sistemleri ve uluslararası ticaretteki dönüşümleri yakından takip ederek hızlı tepkiler vermeliyiz. 2023 yılı hedeflerimiz için hem devletimizin hem de biz iş dünyasının geleceğin üretim ve ticaret trendini şekillendirmekten başka çaresi bulunmamaktadır. Sanayi’de verimliliği arttıran ve üretim maliyetlerini düşüren Endüstri 4.0 sistemi başarıyla hayata geçirildiği takdirde Türkiye orta gelir tuzağından kurtulacak ve gelişmiş ülkeler arasına girecektir” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.