Geleceğin Denizcileri Meslek Yeminlerini Etti

Geleceğin denizcileri, İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) düzenlenen yemin töreniyle denizci öğrenci olarak mesleklerine ilk adımlarını attı.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümü Güverte 2024 ve 2025 yılı öğrencileri Denizcilik Yemini ederek mesleklerine ilk adımlarını attılar.

Yemin törenine, ikinci sınıf öğrencilerinin ve birinci sınıf öğrencileri, İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İskenderun Liman Başkanı Hüseyin Demir, İMEAK DTO İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Kemal Kutlu ve Meclis Başkanı Adnan Yener ile Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi akademisyenleri, öğrencileri ve aileleri katıldı.

Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer “Yalnızca sekiz üniversitede verilen bu zorlu eğitim Yükseköğretim Kurulu, Uluslararası Denizcilik Örgütü ve Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı mevzuatlarına bağlı olarak İSTE’de devam ettiriliyor. Türkiye’yi temsil edecek kaptanları zorlu denizcilik koşullarına hazırladığımız bu eğitim sürecinde bizlerden kıymetli katkılarını esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Tolga Depci’ye, İskenderun Liman Başkanımıza, Deniz Ticaret Odası Başkanımıza tüm akademik personelimiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İlk mezunlarını bu yıl verecek olan Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencilerine Mevlana’nın “Söz vermek bir manaysa sözü tutmak bin manadır” sözünü hatırlatan Esmer “ettiğiniz yeminde bilim, aydınlanma, etik, ahlak, örf, adet ve mavi vatan var. Yemin ederken yüreğini ortaya koy” diyerek konuşmasını tamamladı.

İskenderun Teknik üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci “Bu zorlu eğitimde özveriyle çalışan tüm akademisyenlerimize, öğrencilerimize ve onları her zaman destekleyen ailelerine teşekkür ediyorum. Sizlerin Rektörü olduğum için gurur duyuyorum. Evlatlarınız bizlere emanet” dedi.

Denizcilik Örf, Adet ve Kariyer Topluluğu’nun düzenlediği 3. Geleneksel Kış Kariyer Günleri Etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin önde gelen denizcilik şirketlerinden olan Zenith Denizcilik’in Personel Müdürü Emre Başaraner, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi öğrencileriyle buluştu. Fikir ve tecrübelerini denizci öğrencilere aktaran Başaraner daha sonra öğrencilerin sorularını cevapladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.