Geçmişten Günümüze, Yaşayan Antikalar Sergisi

İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin, Erasmus Günleri kapsamında düzenlemiş olduğu “Geçmişten Günümüze, Yaşayan Antikalar sergisi” açıldı.

Serginin açılışına İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu, Şube Müdürü Ethem Vural,  İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi okul müdürü Kadiriye Yırtıcı ve öğrenciler katıldı.  

Sergi açılışında konuşan İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu, bu tür etkinliklerin öğrencilerin eğitim hayatında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek şunları söyledi; “Okullarımızın bu tür sosyal etkinlikler yapması öğrencilerimiz için büyük bir şans. Burada sergilenen antikalar, teknolojinin geçmişten günümüze nasıl bir değişim gösterdiği hakkında öğrencilerimize ipucu veriyor. Öğrencilerimiz bu değişim sürecini görerek ve inceleyerek takip etme fırsatını da elde ediyorlar.  İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, diğer okullarımız için güzel bir örnek sergilemiş. Serginin açılışında emeği geçen idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Kadiriye Yırtıcı, 2019 yılında da aynı sergiyi açtıklarını söyledi.  Serginin öğrenciler için güzel bir kaynak olduğunu belirten Yırtıcı sözlerine şöyle devam etti; “Sergimiz öğrenci ve öğretmenlerimiz tarafından büyük ilgi ile karşılandı. Sadece filmlerde görünen antika eşyalar, öğrencilerimizde büyük merak uyandırıyor. Öğrencilerimizi farklı gruplar halinde, ziyarete alıp tanıtım yapıyoruz. 2 yıl önce açtığımız sergiye, ilçemizde hizmet veren farklı kademelerden de okullarımız ziyarete gelmişti” diye belirtti. 

Serginin açılışı ve organizasyonundan Sorumlu Okul Müdür Yardımcısı Hanefi Zobar, sergiyi Erasmus Günleri için özel açtıklarını belirtti. Erasmus projelerinin okullarda eğitim kalitesini artırmaya yönelik çalışmalara olanak sağladığını söyleyen ZOBAR, “Okulumuzda “Think Global, Act Digital” isimli bir Erasmus+ KA226 projesi uyguluyoruz. Projemizin ele aldığı konulardan birisi dijital eğitim. Öğrencilerimize projemiz süresince dijital uygulamalar üzerine eğitim vermeyi planlıyoruz. Sergimizde teknolojinin geçmişten günümüze nasıl geliştiği hakkında öğrencilerimiz de bilgi sahibi oluyorlar. İnsan gücüyle, elektrik olmadan çalışan gramafonlar, daktilolar, fotoğraf makineleri, hesap makineleri serginin gözdeleri oldu. Geçmişte ilk uzaktan eğitim örneği olan İngilizce dersi öğrenme plakları ve kaset setleri de öğrenciler tarafından ilgiyle incelendi” dedi.

ERASMUSDAYS NEDİR?

Konuşmasına Erasmusdays hakkında bilgi vererek devam eden Zobar şunları ekledi: “Erasmus+ Programı’nın tanınırlığını ve bu programa yönelik projelerin görünürlüğünü artırmak, potansiyel yararlanıcıları Erasmus+’tan yararlanmaya teşvik etmek  amacıyla 2018 yılından bu yana ülkemizin de katılımıyla Ekim ayı içerisinde Erasmus Günleri (#ErasmusDays) etkinlikleri düzenlenmekte ülkemiz ile birlikte tüm Avrupa’da  çeşitli görünürlük, yaygınlaştırma ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Erasmus+ programlarından faydalanmak isteyen öğrenciler, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ( www.ua.gov.tr) adresinden bilgi alabilirler” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.