EXPO ile en büyük hedef; Hatay’ın Markalaşması ve Kalkınması!

Dünyanın 3. büyük organizasyonu olarak kabul edilen EXPO, 1 Nisan’da Medeniyetler Bahçesi temasıyla Hatay’dan tüm dünyaya kapılarını açıyor. Şehrin iki farklı cazibe merkezinde misafirlerine merhaba diyecek olan EXPO, toplam 320 dönüm arazi üzerine kurulu Antakya-Defne ve İskenderun-Arsuz bölgelerinde hayat bulacak ve bu alanlar şehre ve ülkeye uzun yıllar hizmet edecek.

160 yıllık köklü bir geçmişe sahip uluslararası bir organizasyon olarak EXPO, insanlığın karşı karşıya kaldığı temel zorluklara çözüm bulmak için tüm dünyayı bir araya getiriyor.

Ziyaretçilerden katılımcılara kadar herkes için yeni ufuklar açarken aynı zamanda düzenlendiği şehir ve ülkenin iş, yatırım, finans, ticaret ve turizm potansiyelini açığa çıkarıyor. Aynı zamanda tüm bunları en iyi şekilde başarmak için daima bir ana tema ve bunu destekleyen alt temalara odaklanıyor ve bu alanlarda ilerlemeyi ve iş birliğini teşvik ediyor.

Expo 2021 Hatay, yerel/bölgesel, ulusal ve küresel düzeydeki ortakları kapsayacak. Bu önemli organizasyon tıbbi ve aromatik bitkiler de dahil olmak üzere zengin doğal florasını dünyaya tanıtma imkânı verecek.

Hatay gibi kadim bir şehrin EXPO gibi büyük bir organizasyona ev sahipliği yapabilmesini sağlayan ise her şeyden önce, tıbbi, aromatik ve endemik bitki örtüsüdür. Bu nedenle, şehrin bu benzersiz biyolojik çeşitliliğini, köklü tarihiyle birlikte öne çıkarmak amacıyla Expo 2021 Hatay’ın odağı “hortikültür” (bahçecilik), ana teması ise “Medeniyetler Bahçesi” oldu. Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) tarafından onaylanan bu ileri vizyonuyla Hatay EXPO’ya hazır hale geldi.

EXPO 2021 Hatay, Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce ziyaretçi hedefliyor.

Hatay’a özgü bitkiler, çiçekler ve ağaçlar, ulusal ve uluslararası şehir bahçeleri, çocuklar için futbol sahasından da büyük bir oyun parkı. Çeşitli ülkelerin yeme içme ve yaşam kültürleri, dünya mutfağının en özel lezzetlerini bir araya getiren Gastronomi Köyü, muhteşem konserlerin ve iddialı şovların mekânı Amfi Tiyatro ve çok daha fazlası aylarca günün her saati Expo’da ziyaretçileri ve katılımcıları bekliyor olacak.

İskenderun ve Antakya’da iki dev alanda düzenlenecek olan EXPO ile en büyük hedef; Hatay’ın başta hortikültür, turizm ve gastronomi olmak üzere birçok alanda markalaşması ve kalkınması, aynı zamanda kentin, ülkenin ve bölgenin gelişimine katkıda bulunmak. Bu amaçla Hatay Büyükşehir Belediyesi; farklıları kucaklayan yaşam kültürü, bereketli toprakları ve tadına doyulmaz lezzetleriyle bilinen Hatay’ın aynı zamanda sanatçı, zanaatkâr, şifacı ve girişimci yönünü açığa çıkaracak tanıtım, pazarlama ve altyapı faaliyetlerine de hız kesmeden devam edecek.

EXPO 2021 Hatay Alanlarında Neler Var?

Expo Antakya alanında bulunan yapılar;

Hatay bölgesinde iz bırakan 13 medeniyetin bitkisel ve kültürel özelliklerini temsil eden Medeniyetler Bahçesi,

Hatay’ın zengin endemik bitki ve tıbbi ve kokulu bitki florasını gösteren Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi,

İlimizin zengin bitki biyo çeşitliliğini ulusal ve uluslararası düzeyde etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlayacak Bitki Müzesi ve Doğal Bitki Bahçesi,

Türkiye’deki şehirler kültürlerini kendi bahçecilik pavilyonlarında sergileme fırsatı bulacakları Ulusal Şehir Bahçeleri,

Katılımcılar için Açık ve Kapalı Sergi Alanları,

Bölgenin çeşitli bitki ve çiçeklerinin sergileneceği Bahçe Bitkileri Sera Alanları,

Hatay dahil Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden çeşitli özel yemeklerin sunulacağı Gastronomi Köyü,

Konser ve etkinliklerin organize edileceği 5000 kişilik Amfi Tiyatro,

Hatay’ın geleneksel sanat ve zanaatlarının sergileneceği Sanat ve Kültür Sokağı,

Antakya Defne’de Kent meydanı çalışmaları sırasında keşfedilen arkeolojik kalıntıların taşınacağı açık hava müze niteliğinde bir Arkeopark Alanı,

Hatay’ın tarihten gelen mozaik kültürünü yansıtan yaklaşık 1.650 m2 büyüklüğündeki Hatay Mozaiği,

Çocuklar için Eğlence ve Aktivite Alanları yer alacaktır.

Herhangi bir kimyasal kullanmaksızın kendi kendini temizleyen Biyolojik Gölet

Expo İskenderun alanında bulunan yapılar;

Gece gündüz birçok etkinliğin yapılacağı Expo Meydanı,

Uluslararası- Resmi Katılımcılar tarafından kendi konseptlerine göre tasarlanmış Uluslararası – Şehir Bahçeleri,

Resmi Katılımcıların kendi ülkelerindeki mutfak kültürlerini tanıtabilecekleri Uluslararası Gastronomi Merkezi,

Bölgenin çeşitli bitki ve çiçeklerinin sergileneceği Botanik Bahçesi,

Özel Katılımcılar için Açık Sergi Alanları,

Çocukların fiziksel koordinasyon, güç ve esneklik geliştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, rekreasyon, keyif ve sosyal ve duygusal gelişimi desteklemelerine yardımcı olacak Çocuk Oyun Alanları,

Konser ve etkinliklerin organize edilebileceği 10.000 kişi kapasiteli Açık Hava Konser Alanı,

Expo 2021 Hatay sürecinde büyük Expo etkinliklerinin düzenleneceği Etkinlik Alanı olacaktır.

Hatay’ı dünya sahnesine çıkartacak bu benzersiz organizasyona şahit olmak için 31 Mart’ta protokol, 1 Nisan’da resmi açılış için Expo 2021 Hatay’da buluşmak üzere.

Leave a Reply

Your email address will not be published.