EXPO Göleti Yavru Balıklar ile Buluştu

1 Nisan’da kapılarını açmak için gün sayan EXPO 2021 Hatay alanlarındaki yerleşkeler tamamlanarak organizasyon için hazır hale gelmeye başladı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, organizasyonun Antakya-Defne bölgesinde bulunan biyolojik gölette yaşayacak balıkları suya bıraktı.

Savaş, 2700 metrekarelik alanda kurulu biyolojik göletin kendi kendini temizlediğini belirterek yaklaşık 300 koi balığını su ile buluşturdu.

Balıkların her türlü iklim şartına dayanıklı olduğunu kaydeden Başkan Lütfü Savaş,  her iki alandaki göletlerin küresel iklim krizine karşı oluşturulduğunu ifade etti.

Lütfü Savaş: Küresel İklim Krizine Dikkat Çekmek İstedik

Küresel iklimde sulak alanların önem taşıdığını söyleyen Başkan Lütfü Savaş, “İklim krizinde en dayanıklı bölgeler sulak alanlardır. Bu bölgelerde balık ve bitki çeşitleri kendini korumaktadır. Buna dikkat çekmek için 2700 metrekarelik biyolojik gölet yaptık.  Gölet’imizin içinde yosun ve bitkiler yer alırken ilk balıklarımızı bugün suya bıraktık. Balıklar burada hem kendileri beslenebilecek hem de buraya gelen çocuklar ve vatandaşlar biberonlar yardımıyla balıkları besleyebilecek” dedi.

 “Tempolu, Ahenkli ve Renkli Günler Bizi Bekliyor”

EXPO’nun açılışının Ramazan’a denk geldiğini de belirten Başkan Lütfü Savaş, “Organizasyonun ilk ayında, mübarek Ramazan ayına uygun etkinlikler yapacağız. Sonraki aylarda çok tempolu, ahenkli ve renkli günler Hataylıları bekliyor olacak. İnşallah bu alanlar şehrimizin, ülkemizin tanıtımına, turizmine ve ticaretine katkı sağlar. Her iki alanımız hepimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Guinness Rekorlar Kitabına Adayız

Şehir dışından gelen illerin bahçe yapımlarının da sürdüğünü bildiren Başkan Lütfü Savaş, “Arkeoparkımız tamamlanmak üzere. Bununla birlikte Hatay’ın tarihsel sürecini anlatan 1600 metrekarelik taban mozaiğinin yapımı 3 ayrı yerde devam ediyor. Ocak ayı gelmeden mozaikler buradaki yerini almış olacak ve dünyanın en büyük taban mozaiği olarak inşallah Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek” açıklamalarında bulundu.

Expo’21 Hatay’a Çok Sayıda Turist Çekmek İstiyoruz

Organizasyon süresince 2 milyon misafiri Hatay’da ağırlamayı düşündüklerini, ancak pandemi şartlarının her konuda çeşitli olumsuzluklara sebep olduğuna dikkat çeken Başkan Lütfü Savaş,  “Bizim hedeflerimiz var, tabi pandemi şartlarının şu an için ne olacağını bilemiyoruz.  Umarım o tarihe kadar yeni varyantlar dâhil bu virüsün minimize edildiği süreci yaşarız ve tüm dünya rahata erer. Hatay’ımız da layık olduğu biçimde EXPO’ya başlar ve sonuçlandırırız” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.