EMİTT’te Fuarında EXPO’21 ve Hatay Tanıtıldı

Kentin sahip olduğu bereketli toprakların verimliliğini kırsal kalkınma projeleri ve Expo gibi önemli bir organizasyonla taçlandıracaklarını vurgulayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO’21 Hatay’da dünyanın her yerinden insanı ağırlamaya hazırlandıklarını ve toplam 320 dönümlük 2 ayrı alanda gerçekleştirilecek bu organizasyon Hatay’ın en büyük zenginliklerinden biri olacağını belirtti.

25. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat fuarı EMITT’te düzenlenen ‘Tarih, Kültür ve Gastronomi Turizmini Buluşturan Bir Şehrin Marka Hikayesi’ adı panele katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, panelde Hatay ve 1 Nisan’da kapılarını açacak olan EXPO’21 hakkında önemli detaylara değindi. Her yönüyle kendine özgü bir şehir olan Hatay’ın Suriye meselesi nedeniyle son yıllarda yaşadığı ekonomik ve sosyal sorunlara değinen Savaş, “Her şehrin bir hikâyesi, ruhu, geçmişi ve güzellikleri var. Bunlara bakarak bir şehir için yol haritası çıkarıyoruz. Bu yol haritamızı çıkarmamızın nedenlerden biri de komşu ülkemiz Suriye’de 11 yıldır devam eden sorunlar ve bunun yanı sıra Suriyelilerin ülkemize göçü ve birlikte yaşama durumumuzdur. Hatay’da 10 yıldır sosyolojik, psikolojik ve ekonomik sorunlar yaşanmaya başladı. Hatay’da şu anda resmi rakamlara göre 550 bin resmi olmayan rakamlara göre ise yaklaşık 900 bin Suriyeli vatandaş yaşıyor. Suriyelinin şehrimize gelmesiyle birlikte bizim insanımız gittikçe fakirleşti. Şehrimizde tarım sektörünün girdilerinde azalma var. Şehrimize gelen yerli ve yabancı turist sayımızda %85 azalma söz konusu. Tüm bunlar Hatay’da bizi yeni arayışlara itti” ifadelerine yer verdi.

Hatay’ın hem dünya hem de Türkiye için önemli bir tarım ve gastronomi potansiyeline sahip olduğunun altını çizen Lütfü Savaş, yaşanan tüm olumsuzlukları bertaraf etmek için neler yaptıklarına değindi. Kentin sahip olduğu bereketli toprakların verimliliğini kırsal kalkınma projeleri ve Expo gibi önemli bir organizasyonla taçlandıracaklarını vurguladı.

Hatay’ın dünyadaki ‘ilk’lere ve ‘en’lere ev sahipliği yapan kıymetli bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Savaş, “Dünyada tarımın yapıldığı ilk yerlerden birisi Hatay’dır. İlk zeytin Kahramanmaraş, Hatay ve Mardin üçgeninde yetiştirilmiştir. Dünyada aydınlatılan ilk cadde Hatay’dadır. Hatay birçok anlamda ilklere ve enlere sahne olmuştur.

Topraklarında yetişen endemik bitki türleri, tıbbi aromatik bitkiler ve zengin mutfağıyla 1 Nisan’da başlayacak EXPO’21 Hatay’da dünyanın her yerinden insanı ağırlamaya hazırladık. Toplam 320 dönümlük 2 ayrı alanda gerçekleştireceğimiz bu organizasyon Hatay’ın en büyük zenginliklerinden biri olacak. Bu organizasyona gelen ülkeler kültürlerini, sanatlarını, gastronomilerini de beraberlerinde getirecekler. Bu alanlara ziyarete gelenler hem keyifli vakit geçirecek hem de şehrimizin kalkınmasına aracılık etmiş olacak. Bu organizasyon Hatay’ın uluslararası alanda tanıtımına katkı sağlayacak” dedi.

Belediye başkanlarının hemşehrilerine bir anne şefkati ile yaklaşmasının gerekliliğine vurgu yapan Başkan Savaş, zor durumdaki vatandaşları refaha kavuşturma sorumluluğunun da yine onlarda olduğuna dikkat çekti. Bu anlayış ve inançla kırsal kalkınma projesi başlattıklarını söyleyen Savaş, köyden kente göçün önüne geçmek için binlerce aileyi projeye dâhil ettiklerini ve her gün bu sayının arttığını ifade etti.

Savaş, Hatay’ın dünyaya deniz yoluyla da açılabilmesi için Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin startını verdiklerini ve bu hususta çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Hatay’da sanayinin kalbi konumundaki İskenderun’un serbest bölge olması için çalışma yürüttüklerini duyuran Başkan Savaş, yaz aylarında bunun için bir çalıştay yapmayı planladıklarını ifade etti.

Paneldeki diğer katılımcılar, Hatay’ın UNESCO unvanlı gastronomi kenti olmasının ve Expo’ya ev sahipliği yapmasının çok değerli olduğunu vurgulayarak bu konuda önemli çalışmaların altına imza atan Savaş’ı tebrik etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.