Home » Eğitim-Sen Üyeleri; “Geçinemiyoruz! Nefes Alamıyoruz!”

Eğitim-Sen Üyeleri; “Geçinemiyoruz! Nefes Alamıyoruz!”

Eğitim-Sen Üyeleri; “Geçinemiyoruz!  Nefes Alamıyoruz!”

Üstlerine çöken bu zifiri karanlıktan tek çıkış yolunun hangi sendikanın üyesi olursak olalım yetkinin asıl sahipleri olarak bir araya gelinerek ortak mücadele edilmesi gerektiğinin vurgulayan Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, toplu sözleşmede yetkili sıfatı ile masaya oturanlar, mangalda kül bırakmayan laflar ettiler ama her seferinde maaş artışlarımızı TÜİK rakamlarına indirgeyen mutabakatlara imza koyduklarını belirtti.

Güvercin parkta toplanan Eğitim-Sen üyeleri, burada maaş bordrosu yakma eylemi gerçekleştirdiler. Üyeler adına konuşan Şube Başkan Ünsal, binbir türlü zorluk içinde borçla harçla ayakta kalmaya çalışırken yeni yıla da gözlerimizi fahiş zamlarla açtıklarını söyleyerek, “Yılın daha ilk dakikalarında elektriğe, doğalgaza, akaryakıt ürünlerine, ulaşıma yapılan astronomik zamların şokunu atlatmadan her yanımız adeta zam kasırgası ile sarıldı.  Her alış verişte cebimizden çıkan para artarken poşetlerimiz küçüldükçe küçülüyor.

TÜİK rakamları bile son 19 yılın en yüksek enflasyonunu gösteriyor. Ancak Çarşıya, pazara, mutfağa yansıyan zamlar yaşadığımız hayat pahalılığının TÜİK enflasyonun en az iki katı olduğunu gösteriyor. 

Halkın cebinden alınıp piyasaya sürülen milyarca dolarla döviz kuru 3-4 puan düşürüldü. Buna rağmen yılın başında 7,40 TL olan dolar kuru 13 TL üzerinde kalmaya devam etti. 

Maaşımızı Dolarla Almıyoruz Ama tükettiğimiz her şey döviz fiyatlarına göre artıyor.  Üstelik kurdaki kısmi düşüşe rağmen başta akaryakıt ürünleri olmak üzere iğneden ipliğe zam sağanağı devam ediyor. Son bir haftadaki katmerli zamlar Asgari Ücrete yapılan %50,4 artışı bile çoktan eritti. Buna rağmen biz kamu emekçilerine önümüzdeki altı ay için %7,5’luk maaş zammı dayatıyorlar. Enflasyon farkını öne çekmekten ibaret %2,5 artışı refah payı olarak sunuyorlar.

2020 başında 4 bin 450 TL, 2021 yılında 5 bin 156 TL olan ortalama kamu emekçisi maaşı bu Ocak’ta 7 bin 151 TL’ye çıkmış olacak. Ancak söz konusu maaşla alınan dolardan çeyrek altına, gıda ürünlerinden tüketim maddelerine her şeyin miktarı azalmaya devam edecek. 

Maaşlarımız hep bir yerlerden sipariş edilip TÜİK tarafından masa başında belirlenen rakamlara göre artırıldı. Maaş artışlarımızı yaşadığımız hayat pahalılığını yansıtmayan, resmi enflasyon rakamlarına endeksleyen mutabakatlara hiç sıkılmadan toplu sözleşme dediler.

Yetkili sıfatı ile masaya oturanlar mangalda kül bırakmayan laflar ettiler.  Ancak her seferinde ya maaş artışlarımızı TÜİK rakamlarına indirgeyen mutabakatlara imza koydular. Ya da danışıklı dövüş oyunları ile son sözü hükümete bırakan Hakem Kuruluna attılar. Talep ettikleri maaş artışı oranının üçte birine imza attıkları son mutabakatı bile ‘bütçeden hakkımızı, refahtan payımızı aldık’ diyerek cilalamaktan geri durmadılar.

ARTIK YETER DİYORUZ!

Gittikçe ağırlaşan koşullarda bırakalım altı ay sonrasını yarın nasıl bir ülkeye uyanacağımızı bilmiyoruz. Bu karanlık tabloda GEÇİNEMİYORUZ!  NEFES ALAMIYORUZ! Üstümüze çöken bu zifiri karanlıktan tek çıkış yolumuz hangi sendikanın üyesi olursak olalım yetkinin asıl sahipleri olarak bir araya gelmemizden ortak mücadeleyi yükseltmemizden geçiyor!” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.