Dünya Halen Bu Destanı Konuşuyor!

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü tüm yurt genelinde olduğu gibi İskenderun’da da Cuma günü İskenderun Kaymakamlığı tarafından tertip edilen çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Güne, vatan uğruna şahadet şerbetini içen şehitlerimizin mezarlığı ziyaret edilerek başlanacak.

18 Mart; destanların yazıldığı, dünya tarihine altın harflerle kazındığı bu zafer, Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini de ateşlemiştir. Bu cephede alınan galibiyet dünya ülkelerinin güç dengelerini değiştirmiş ve yüce Türk milletinin belirleyici ve yönlendirici gücünü bir kere daha gözler önüne sermiştir. 18 Mart tarihi kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik mertebesine ulaşan yüce insanları bir kere daha andığımız, minnettarlığımızı, şükran duygularımızı sunduğumuz kutlu bir gündür.

İskenderun’da gerçekleştirilecek olan anma etkinliklerinin programı şöyle gerçekleşecek; saat 09.00 İskenderun Asri Mezarlığındaki şehitlik ziyaret edilecek. Burada Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, İskenderun Şehit ve Gazi Aileleri Dayanışma Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin İskenderun Temsilciliği tarafından çelenk sunumu gerçekleştirilecektir.

İskenderun Belediye Kültür Sarayında gerçekleştirilecek anma programı ise saat 10.30’da başlayacak. Buradaki etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından okullar arası düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edilecek. “Çanakkale İçin Çal” klip gösterisi ve “Şiir ve Türkülerle Çanakkale” gösterisi ile etkinlik son bulacak.

Fatih Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından oluşturulan “Çanakkale” konulu resim sergisi İskenderun Belediye Kültür Sarayında halka açık olacak. “1915 Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları” Sergisi ise İskenderun Deniz Müzesinde gezilebilecek. Merkez Kaptan Paşa Camii’nde tüm şehitlerimize ikindi namazına müteakiben Mevlid-i Şerif Okutulacak. İskenderun Teknik Üniversitesi tarafından Türk Halk Müziği İcra Topluluğu Konseri, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarında saat 19.30’da başlayacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.