Dr. Yılmaz, “Bugünü Anlamak, Vatan Uğruna Ödenen Bedellerin Farkına Varabilmek İçin Önemli”

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) dün 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 107. yıl dönümü münasebetiyle bir dizi etkinlikler düzenledi. İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarındaki etkinlikte Doç. Servet Yaşar’ın şefliğinde Türk Halk Müziği İcra Topluluğu konser verdi. Konserde farklı yörelere ait türküler ve hikayeler seslendirilirken, gecede söz alan İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, 18 Mart 1915 Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmasının ötesinde inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaratılış tarihi olduğunu belirtti.

İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarında dün yapılan etkinliğe İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, İskenderun İlçe Jandarma Komutanı J. Kd. Yüzbaşı Yusuf Yıldırım, İskenderun Emniyet Müdürü Nevzat Güneş İSTE Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Meltem Eken, Mustafa Yüksek, Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, İSTE personeli, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Böylesi anlamlı bir güne rahatsızlığından dolayı katılamadığı için üzgün olduğunu belirten İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci etkinliği hazırlanmasına katkı sağlayan personel ve öğrencilere teşekkür ederek “Çanakkale zaferi, tarih boyunca bağımsızlık ve vatan sevgisi uğruna gözünü kırpmadan şehit düşen bu milletin, sarsılmaz inanç ve kararlılığının en güçlü işaretlerinden biridir. Ecdadımızın bize bıraktığı mirasın ve verdikleri mücadelenin bilinciyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu uğurda hiç düşünmeden canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anıyorum” dedi.

Yaptığı açılış konuşmasında “Çanakkale zaferinin bir prestij ve azmin mücadelesi” olduğunu belirten İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, “18 Mart 1915 Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmasının ötesinde inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaratılış tarihidir. Bu destansı zaferin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan aşkı ve özgürlük tutkusu olduğu malumunuzdur. Bu anlamlı günde ebediyete intikal etmiş başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” diye konuştu.

Programda ‘Teknoloji, Strateji ve İnancın Zaferi’ başlıklı konferans veren İSTE öğretim elemanı Dr. Yahya Yılmaz “Türk yurdu için kanlarını döken, canlarını veren, bu toprakları vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz” diyerek başladığı konuşmasında “Çanakkale Zaferini anlamak, hafızamızı tazelemek ve geçmişin tecrübesi üzerine, geleceğimize yön vermek, vatan uğruna ödenen ağır bedellerin farkına varabilmek için” önemli olduğunu vurguladı. Tarihin o güne kadar kaydetmediği, bir teknoloji ve savaş biçiminin, ilk kez Çanakkale’de görüldüğünü ifade eden Dr. Yılmaz, “Savaş teknolojisi ve yöntemi açısından Çanakkale, yeni bir dönüm noktasıdır. Çanakkale Savaşı’nın yeniden bir millet olabilmemizin temellerini attığını; millete verdiği özgüven ile I. Dünya Savaşı’nın ağır yenilgisinden sonra Milli Mücadeleyi verebilmek için umut olmuştur” dedi. Etkinlikte Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Servet Yaşar’ın şefliğinde Türk Halk Müziği İcra Topluluğu konser verdi. Konserde farklı yörelere ait türküler ve hikayeler seslendirildi. Sivastopol Marşı, Çanakkale Bugün Toz ile Duman, Asker Oldum Giydim Yelek, Çanakkale İçinde Vurdular Beni konserde seslendirilen eserlerden bazıları oldu. İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve İSTE Rektör Yardımcıları etkinlik sonunda plaket takdiminde bulundu. Son olarak Kaymakam Yönden, bu anlamlı günde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.