Doğaseverler Etkinlikte Buluştu

Hatay Tabiatı Koruma Derneğinin organizasyonunda doğa ve doğal yaşam konusunda farkındalık oluşturmak amaçlı yaklaşık 300 doğasever Dağ Ceylanlarını Gözlem etkinliğinde buluştu.

Etkinliğe katılan doğaseverler Kırıkhan Gölbaşı Gölünde bir araya gelerek gölün kıyısını temizledi. Doğaseverler Kuş gözlemi, yürüyüş ve fotoğraf çekimi ile etkinliğe devam ettiler.

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Öğünç tarafından tüm katılımcılara kurutulan Amik Gölünün bölgesel etkileri, sulak alanların işlev ve önemi, Gölbaşı Gölündeki sorunlar ve ekoturizm potansiyeli anlattı.

Doğaseverler etkinliğe Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulu Dağ Ceylanı Üretim merkezine geçti. Ceylanlar ile karşılaşan katılımcıların heyecan ve mutluluğu görülmeye değerdi.

DKMP Kırıkhan Şefi Nuri Akın ve Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç tarafından katılımcılara Ceylanlar ve 130 kilometrekarelik Yaban Hayatı Geliştirme Sahasını Yaşam alanı olarak kullanan canlı türleri hakkında bilgi verilip yapılan koruma çalışmaları anlatıldı.

Etkinliğe Hatay Büyükşehir Belediyesi, İl Jandarma Alay Komutanlığı, DKMP Hatay Şubesi, Tema Vakfı il temsilciliği de destek sağladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.