Prof. Dr. Depci, “Vatan İçin Gözümüzü Kırpmadan Feda Edeceğimizi Gösterdik!”

İskenderun Teknik Üniversite’nde (İSTE) 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında çevrimiçi etkinlikler düzenleniyor. İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, gençlerin bizlere güvenli bir gelecek için kendini feda edenlere saygı ve minnet duyarak yetişmesi için bu etkinliklerin önemli olduğunu belirtti.

İlk gün etkinliklerinde İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Harun Yılmaz “Bir Kod Bir Ülkeyi Kurtardı” isimli bir konferans verdi. Konferansına Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile başlayan Dr. Yılmaz, Türkiye’de darbelerin tarihine kısaca değinerek 15 Temmuz gecesinde yaşananlara da değindi.

İSTE Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Vahit Çalışır da “15 Temmuz ve Toplumsal Travmalar İçerisinde Denizcilik Eğitimi” başlıklı bir konferans verdi. Bugüne kadar vatanı uğruna canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarak konferansına başlayan Dr. Çalışır, geçmişimizi bilmemizin ve anlamamızın geleceğimizi şekillendireceğinin altını çizerken, zihni hür bireylerin özgürce bilim yapabilmesi için gerekli ortamın günbegün inşa edildiğini, ferasetin bu ortam için en gerekli unsur olduğunu belirtti. 15 Temmuz gecesinin Türk Milletinin iradesinin zaferi olduğunu belirten İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci ise “Toprağını, bayrağını ve vatanın bütünlüğünü korumak için canımızı gözümüzü kırpmadan feda edebileceğimizi bir kez daha gösterdiğimiz bu anlamlı günü, İSTE’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü düzenlenen etkinliklerle kutluyoruz. Gençlerimizin bilinçlenmesi ve tarihimizin kırılma anlarının farkında olarak, bizlere güvenli bir gelecek için kendini feda edenlere saygı ve minnet duyarak yetişmesi için bu etkinliklerin önemli ve gerekli olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.