Depci, “Her Yıl Kutlamak, O Ruhunu Diri Tutmak Adına Önemli”

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. Yıl Dönümünü etkinliklerle kutladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde İSTE Merkez Kampüste düzenlenen etkinliklere İSTE Ailesi ve misafirler katıldı. İSTE Bando Takımının tören alanına yürüyüşü ile başlayan etkinlikler Mavi Salonda devam etti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı öğrencileri müzik dinletisinde türküler söyledi.

Programda konuşan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Olcay Özkaya, Cumhuriyeti Anlamak başlıklı bir konferans vererek, Cumhuriyetin hem bir kurtuluş hem bir kuruluş hikayesi olduğunu belirtti. Doç. Dr. Özkaya, Cumhuriyet Rejiminin en önemli kazanımlarından birinin bu anlamlı günde kürsüde akademisyen bir kadın olarak konuşabilmesi olduğunun altını çizerek, “Atatürk, kurtuluş savaşının başladığı günden itibaren daima Millet Hakimiyetini vurguladı. Kurtuluş mücadelesi boyunca yapılan her işte ulusa ve milli hakimiyete inanç vardı” diye konuştu. Düzenlenen etkinlikler Mavi Salon Fuariye Alanında ziyarete açılan Geleneksel Türk Sanatları Sergisi ile sona erdi.

Cumhuriyetimizin 99. Yıl Dönümünü gurur ve mutlulukla kutladıklarını ifade eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Depci, “Şanlı tarihimizin başarılarını her yıl kutluyor olmak, o günlerin ruhunu diri tutmak adına önemli. Cumhuriyet ruhunu ve bilincini tüm yaşamımıza sirayet ettirmek kutlamalar ile aynı öneme sahip. Bilim yolunu Cumhuriyet meşalesiyle aydınlatılmış olarak yürüyebilmemizi sağlayan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanı uğruna canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, ruhları şad olsun” dedi.

Ayrıca, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şerefine düzenlenen İskenderun Kurumlar Arası Şampiyonasında üst üste ikinci kez şampiyonluk kupasını kaldıran İSTE’yi ve Hatay ve İskenderun’da düzenlenen protokollere Müzik Dinletileri ile renk katan İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı öğrencilerini tebrik eder başarılarının devamı dileriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.