Çocuk Trafik Eğitim Parkı Törenle Hizmete Açıldı

Çocukların trafik bilinci ve farkındalığıyla yetişmesine katkı sunması amacıyla hayata geçirilen Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nın törenle hizmete açıldı.

Hatay Valiliği ve Hatay İl Emniyet Müdürlüğü himayesinde İskenderun Demir Çelik Anonim Şirketi tarafından Antakya Belediyesi Başkanlığı bünyesinde Akasya mahallesinde tahsis edilen arazi üzerinde yapımı tamamlanan parkın açılış töreni yapıldı.

 Açılış törenine, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu, İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, İSDEMİR Genel Müdürü Mesut Keyfli, Dönmezoğlu İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi adına Osman Dönmez, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Daire Başkanı Nuri Baycan ve davetliler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdür Yardımcısı Komiser Uğur Zengin, Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda okul öncesi ve okul çağındaki çocuklara temel trafik eğitimlerinin verileceğini belirterek, “Trafik kurallarına duyarlı nesiller yetiştirmek amacıyla inşa edilen Çocuk Trafik Eğitim Parkımız 4 dönüm arazi üzerine kurulmuş olup parkımızda öğrencilerimize teorik eğitimlerin verileceği 20’şer kişilik 2 sınıf, 1 adet çok amaçlı kafeterya, idari hizmetlerde kullanılmak üzere 2 adet oda, öğrencilerimize ilk yardım eğitimi verilmesi amacıyla oluşturulan revir, akülü araçlarımızın muhafaza edileceği 1 adet kapalı depo bulunmaktadır. Öğrencilerimize sınıflarda yaklaşık 30 dakikalık teorik eğitim sonrasında uygulamalı eğitim için öğrencilerimiz gruplar halinde eğitim parkuruna alınmaktadır. Uygulamalı eğitim parkurunda ise öğrencilerimizin kullanacağı 10 adet akülü araç, sinyalizasyon sistemi, trafik tehlike ve uyarı işaretleri, yatay ve dikey trafik işaretleri, yaya kaldırımı ve geçidi, bisiklet yolu, yaya üst geçidi, döner kavşaklar, durak noktası ve gözetleme kulesi bulunmaktadır. Öğrencilerimizin parkur eğitimi yaklaşık 30 dakika olup bu şekilde çocuklarımızın trafik eğitim parkındaki uygulamalı eğitimi sona ermektedir” dedi.

Tören, Vali Doğan beraberindeki heyet ile birlikte Çocuk Trafik Eğitim Parkı içerisinde bulunan sınıfların ve uygulamalı eğitim parkurunun gezmesi ve çocukların eğitimlerine eşlik etmeleriyle son buldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.