CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Çiftçilere Ücretsiz Elektrik Vereceğiz!”

Cuhuriyet Halk Parti Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’un ABD ziyaretinde öğrencilerle yaptığı söyleşide yenilebilir enerji konusunda kendilerine bağlı Hatay, Adana ve Mersin illerinde çalışmalar yaptıklarından söz etti. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bu 3 büyükşehirde kurulacak  Güneş Enerjisi Santraller (GES) ile çiftçilere ücretsiz elektirk verileceğini ve belediyelerin kendi ihtiyaçlarını da karşılayabileceğinden söz etti.

ABD ziyareti sırasında öğrenciler ile bir araya geldiği programda soru cevap bölümünde kendisine yöneltilen yenilenebilir enerji konusundaki soruya yanıt veren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yenilenebilir enerji konusunda duyarlılıklarından söz ederken, “Bu konuda çalışan arkadaşlarımız var. Özellikle güneş enerji konusunda ciddi çalışmalarımız var. Şanlıurfa’ya gittiğimizde yüksek elektrik faturalarından şikayetçilerdi. Bizde onlara eğer siz bize Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığını verirseniz, bütün çiftçilerimize elektriği ücretsiz vereceğiz diye söz verdik. Orada Güneş Enerjisi Santraller (GES) kurabiliriz. Orada 2,5 milyon hektarlık taşlık alan var. Buraya GES’i kurduğunuz zaman çiftçiye ücretsiz elektrik verebiliyorsunuz. Artan elektriği de satıp, çiftçi burandan gelir elde edebiliyor.

Biz CHP olarak bu uygulamaya pilot uygulama olarak bir ilimiz başladı. Yakında enerji üretmeye başlayacak. Hatay, Mersin ve Adana Büyükşehir Belediyemizde de bu konu üzerinde çalışıyor. 3 büyükşehir hem kendi elektrik ihtiyaçlarını hem de üreticiye yani çiftçiye duyduğu elektrik ihtiyacını ücretsiz verme konusunda bir çalışmalar sürüyor” derken, hedeflerinin doğu ve güneydoğunun 6 ilinde bunu hayata geçirmek olduğunu söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.