Belediye Başkanı Savaş; “Zamlar Yağmur Gibi Geldi”

Maliyet artışları, elektrik, doğal gaz ve petrole yapılan zamlar gibi birçok konunun görüşüldüğü bir programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, vatandaşların zamlarla baş başa bırakıldığı belirtti.

Maliyet artışları ve yapılan zamlar hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, “Altyapı ve üstyapı hizmetleriyle sosyal yardımlarımızı planlarken her şey normal gidecekmiş gibi hareket ettik. Ancak yılbaşından itibaren zamlar yağmur gibi geldi. Kendi hizmet ve yatırımlarımızın yanı sıra HATSU’ya ayda 15-20 milyon lira destek oluyorduk.  Ama bu desteğimiz Ocak ayından sonra yıllık ortalama 45 milyon lira civarında olmak zorunda. Bunun sebebi de özellikle elektrik, doğalgaz ve petrol ürünlerine yapılan zamanların üst üste gelmesidir.

Elektrik faturalarına getirilen zamların sadece vatandaşları değil belediyeleri de zor duruma sokmaktadır. Bize aylık 13 milyon elektrik faturası gelirken şu anda 33-34 milyon lira civarında elektrik faturası geliyor. Elektrik tüketimimizin büyük kısmını su sağlamada kullanıyoruz. Elektrik fiyatları bu şekilde arttıkça bunun altından kalkma şansımız yok.

Elektrik son 5 yılda yüzde 234 arttı. 210 kilowattı geçtiğinde ise bu oran yüzde 402’ye çıkıyor. Sanayide ise bu oran yüzde 776. Doğalgaz ise konutta yüzde 174, sanayide ise yüzde 800 oranında zamlandı” dedi. Hatay’daki altyapı sorunlarının giderilmesi amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Başkan Savaş, tüm olumsuz şartlara rağmen altyapı yatırımlarına devam edeceklerinin altını çizdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.